13 C
Скопје

Шведска донира милион вакцини од „Астра-Зенека“ што нема да ги користи

Шведската влада донира милион дози вакцини „Астра-Зенека“ против ковид-19 на посиромашни земји преку програмата Ковакс, објави министерот за меѓународна соработка во МНР на Шведска, Пер Улсон Фрид, јави ДПА.

Министерот Фрид рече дека на Шведска веќе не и е потребна вакцината на британско-шведската фармацевтска компанија, јавија шведските медиуми.

– Вакцината на „Астра-Зенека“ Шведска ја користи само за луѓе над 65 години. Сепак, земјата се уште очекува големо снабдување со вакцината, која нема да се користи, рече Фрид.

– Затоа е важно овие дози да не бидат на залиха во време кога на целиот свет му се потребни вакцини.

Ковакс е глобална иницијатива чија цел е да се обезбеди фер пристап до вакцини против ковид-19 на кои се потпираат многу посиромашните земји.

Данска, која целосно престана да ја користи Астра Зенека, се уште не одлучи што да прави со вишокот. Данскиот министер за здравство се обидува да ги замени дозите со вакцини од друг производител.

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар