Шведска: Дете донело граната во градинка, повикана полиција

Припадници на шведските специјални сили затвориле предучилишна установа во Кристијанштад, на југот од Шведска, откако едно дете донело граната на час.

Полицијата била повикана кога персоналот во градинката открил сомнителен предмет откако децата си отишле дома, а на местото на настанот било утврдено дека се работи за граната поради што била повикана специјална екипа за деминирање, јавува Си-ен-ен.

Портпаролот на полицијата изјави дека предметот наликувал на пушка, но бил заоблен, како и дека бил расклопен од стручен тим во контролирано опкружување во градинката, бидејќи било проценето дека е премногу опасен за пренесување.

Експлозивната направа детето ја пронашло на полигон што војската го користела за обука.

„Војската користи големи отворени простори за вежбање, но неколку пати годишно тие се отворени за јавност, кога нема пукање. Обично луѓето се предупредуваат да не допираат ниту еден предмет“, објаснил портпаролот.

Прочитајте и...  Регионална конференција во Битола за погранична соработка и зближување на младите

Досега не е утврдено кое дете го донело предметот во градинката, а портпаролот додава дека случајот е предизвикан од дете помало од седум години и дека истиот е затворен.

Сепак, еден полициски службеник, Томас Содерберг, вели дека тоа може да се промени бидејќи станува збор за многу опасна ситуација.

Прочитај повеќе

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Остави Коментар

три × два =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат