Швајни ја откри суштината на овој Јунајтед: „Кажи ми дека сум подобар од Нојер?“

Бастијан Швајнштајгер две години беше дел од Манчестер јунајтед/Фото: EPA-EFE/PETER POWELL

Манчестер јунајтед бележи лоши резултати, без разлика што сезонава во својот состав има голем број на ѕвезди.

Многумина се склони да тврдат дека егото на поединци е најголемиот проблем на тимот, со кој менаџерот Оле Гунар Солскјер не може да се справи, што особено се истакнува по дебаклот од Ливерпул (0:5).

Сето тоа беше проследено со зборовите на поранешниот играч за врска Бастијан Швајнштајгер кога дојде во Јунајтед од Баерн Минхен во 2015 година.

– Кога првпат дојдов во Манчестер, Де Геа (голманот на Јунајтед) ме праша: „Кажи ми, дали сум подобар од Нојер? Му реков “Не, не си. Тоа е друго ниво”. Беше лут, но му објаснив зошто – рече Швајнштајгер, поранешен светски шампион со Германија.

Де Хеа, Кристијано Роналдо, Пол Погба, Маркус Рашфорд, Бруно Фернандеш, сите тие имаат изразена личност, премногу ѕвезди за една соблекувална..

ВИДЕО: Оле „аут“, навивачите не може повеќе да го гледаат срамот на Манчестер јунајтед

Видео на денот