Швајцарските власти соопштија дека е безбедно малите деца да се гушкаат со своите баба и дедо

Според швајцарските власти безбедно е децата до 10 години да се гушкаат со своите баба и дедо.

Научниците заклучиле дека малите деца не го пренесуваат вирусот, вели шефот за заразни болести во швајцарското министерството за здравство Даниел Кох, но додаде дека сепак, средбите со баба и дедо треба да бидат кратки и тие не смеат да ги чуваат децата.

„Малите деца не се заразуваат и не го пренесуваат вирусот. Тие едноставно ги немаат рецепторите за да ја фатат болеста. Првичната препорака децата да држат растојание од своите баба и дедо била дадена во времето кога помалку се знаеше како коронавирусот се пренесува“, кажа Кох.

Швајцарија е меѓу европските земји кои почнаа да ги олеснуваат рестриктивните мерки, а за две недели ќе бидат отворени и училиштата и продавниците.

Прочитајте и...  Загрижувачка состојбата во Србија: 344 новозаразени од коронавирусот и 13 починати

„Голем број баби и дедовци живеат за да си ги видат внуците и тоа е важно за нивното ментално здравје. Децата не се опасност за своите стари роднини, туку родителите“, рече Кох.

Прочитај повеќе

Макрон синоќа имал директен и опасен контакт со жолтите елеци во Париз (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јавните паркинзи во Скопје денеска бесплатни

Слободен печат

ЈО: Две лица со автомобил растурале пропаганден материјал-флаери на една од коалициите

Слободен печат

МВР: Досега нема регистрирано нарушување на јавниот ред и мир на гласачките места

Слободен печат

ДИК: Изборниот процес тече без проблеми

Слободен печат

Трагедија во Србија: Петчлено семејство настрада во страотна сообраќајка, бебе и 8-годишно дете загинаа на самото место

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Цивил: Во Чаир членовите на ИО не ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот

Слободен печат

МОСТ : Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно, согласно здравствените протоколи

Слободен печат

Шабани: Одзивот до 9 часот изнесува 5,19 отсто (ВИДЕО)

Слободен печат

Велика Британија: Неочекуван пораст на инфлацијата во јуни

Слободен печат

Приватна болница во Бангладеш издавала лажни тестови за Ковид-19, уапсен сопственикот

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на ДИК

Слободен печат