13 C
Скопје

Швајцарска дипломатка паднала од зграда во Иран и починала

Швајцарка која работела како дипломат во швајцарската амбасада во Техеран починала откако во вторникот паднала од висока зграда во која живеела на северот од градот, пренесоа иранските новински агенции.

Таа имала 51 година. Починатата Швајцарка била Прв секретар на швајцарската амбасада. Ниту еден медиумски извештај од Иран не содржи информации за околностите на нејзината смрт.

Швајцарија ги претставува дипломатските интереси на САД во Иран откако Вашингтон и Техеран ги прекинаа врските непосредно по Исламската револуција во 1979 година.

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар