Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Швајцарците денеска на референдум го поддржа планот на владата за купување нови борбени авиони, со изненадувачки тесно мнозинство од 50,1 процент.

Британските медиуми пренесуваат дека вредноста на набавката изнесува шест милијарди швајцарски франци, а владата следната година ќе треба да избере меѓу неколку производители на борбени авиони како што се Ербас, Боинг и француски Рафал.

Авионите ќе ја заменат застарената флота од 30 борбени авиони Хорнет F/A 18, што од употреба ќе бидат повлечени во 2030 година.

Прочитајте и...  Црн рекорд во Србија: Над 1.000 новозаразени со коронавирус, пет лица починаа

Поврзани вести

Помпео од Шри Ланка за време на азиската турнеја: Кина е предатор

Слободен печат

Политико: Нападите на Ердоган на Западот можат да му се вратат како бумеранг

Слободен печат

Анкета: Бајден со предност од 10 процентни поени пред Трамп

Слободен печат

ВИДЕО | Арсовски: Интензивен е контактот со пожарникарите, Владата посредува за да се најде решение

Маријана Митровска

Митко Јанчев пред одлагање на протестот против Мицковски!

Весна Тодоровска

Санофи и ГСК ќе обезбедат 200 милиони дози од својата ковид вакцина за Ковакс

Слободен печат

Остави Коментар