Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Во рамките од второто коло во најсилното германско првенство составот на Штутгарт со резултат 1:4 триумфираше на гостувањето кај Мајнц.

На клупата на резерви во екипата на Штутгарт се најде младиот македонски репрезентативец Дарко Чурлинов, но повторно, втор натпревар по ред, не добива шанса за настап од американскиот тренер на клубот, Матарацо.

После стартниот пораз дома од Фрајбург (2:3), гостите беа во негатива од 13 минута кога стрелаше Кваисон, но непосредно пред паузата израмнија благодарение на Вамангитука (45`) кој го најави целосниот пресврт.

Дидави го реализираше вториот гол на екипата после асистенцијата на Калајџиќ. Во 77 минута поради втор жолт картон во Мајнц, Ниахате мораше предвреме да го напушти теренот, и го искористија ривалите 180 секунди подоцна за уште поголема позитива преку нововлезениот Климовиц.

Прочитајте и...  Варди му донесе прва победа на Лестер во Лондон по 47 години

Конечниот епилог во 86 минута го постави австрискиот интернационалец Калајџиќ, а пред крајот на средбата и кај гостите имаше играч кој поради втор жолт картон мораше порано да оди кон соблекувалните (Стенцел, 90+1`).

Во наредното трето коло Штутгарт на 3 октомври ќе го пречека тимот на Баер Леверкузен.

Во останатите средби од денешната програма: Арминија Билефилд-Келн 1:0, Аугсбург-Борусија Дортмунд 2:0, Борусија Менхенгладбах-Унион Берлин 1:1, Баер Леверкузен-Лајпциг 1:1. Од 18.30 часот ќе играат Шалке и Вердер Бремен.

Поврзани вести

Кулушески го спаси Јувентус од пораз, браќата Инсиње испишаа историја во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Варди му донесе прва победа на Лестер во Лондон по 47 години

Слободен печат

Други нека расправаат за тоа кој е најдобар тенисер во историјата…

Слободен печат

ВИДЕО: Мириса на местенка, дадоа два гола во судиското продолжение со само седум играчи на теренот?!

Слободен печат

Сите ракометари на Е. Пелистер негативни на коронавирус, тренерот Бабиќ со комплетен тим против Гудме

Слободен печат

Гризман не знае да игра фудбал во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар