Штулиќ: Во животот сакав само фудбал и свирење, но подобро да играв бадминтон

Прашан за револуција вели дека револуцијата не е проблем, туку што повторно истите луѓе ќе излезат на површина, зашто луѓето не можеш да ги промениш.

Некогашниот фронтмен на југословенската група Азра, Бранимир Џони Штулиќ во интервју на НИН зборуваше за неговата биографија, напишана од Иван Ивачковиќ, за распадот на Југославија, Јосип Броз-Тито, актуелната ситуација во светот, но и можноста повторно да засвири.

Штулиќ ја критикуваше биографијата „Помеѓу крајностите“ која се смета за водич низ албумите на Азра. Вели дека новинарот и критичар Ивачковиќ не знае ништо за него за да може да пишува за неговиот живот.

-Јас таа книга ја немам прочитано, но знам дека има 250 страници и дваесетина фотографии, што значи дека има помалку пишани страници. Јас издадов 14 албуми, така што, речиси цела книга може да се исполни со фотографии. Не знам што тој има за мене, освен она што може да го собере од албумите и нешто да говори за тоа, вели Штулиќ.

Прочитајте и...  Обрнете внимание: Пет најчести грешки кога се похува месо

 

Вели дека треба да се направат нематеријали вредности кои се подобри од оние што ги имаме денеска.

Прашан за револуција вели дека револуцијата не е проблем, туку што повторно истите луѓе ќе излезат на површина, зашто луѓето не можеш да ги промениш.

Во интервјуто вели и дека му бил нуден пасош од Србија, но не го прифатил зашто не го ни побарал, а не сакал нешто да му се нуди со сила. Посочува дека не му недостасува Југославија, а од оваа перспектива смета дека подобро би било да се бавел со бадминтон. Сепак, појаснува дека во животот сакал две работи, а тоа се фудбалот и свирењето.

Прочитајте и...  Хороскоп за 21 февруари - Овните ќе имаат кавги на работа, Девиците ќе делуват иритирачки на околината

Штулиќ сепак вели во песните не го критикувал Тито, туку тоа биле универзални теми.

-Мене ми се допаѓаше Тито и ја сакав таа невистина и тој став. Сега, тоа е на површина, нормално. Сигурно имало стотици подруми под сето тоа. Што не значи дека баш се беше во ред, вели Штулиќ.

Прочитај повеќе

Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Слободен печат

Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Слободен Печат

Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело

слободен печат

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Long shot“ е урнебесна комедија која морате да ја погледнете! (ВИДЕО)

Михаило Донев

Обрнете внимание: Пет најчести грешки кога се похува месо

Слободен печат

Сопругот платил да ја убијат, а таа се појавила на сопствениот погреб

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 2 =

Прочитај повеќе

Оскаровецот Хоакин Феникс на дело – Спаси крава и теле од кланица (ВИДЕО)

Слободен печат

Наши миленици: Данте

Слободен печат

Бебе од 10 месеци тежи повеќе од 15 килограми поради тешко нарушување во телото

Слободен печат

Мегзит стапува на сила на 31 март – Што по овој датум го очекува малиот Арчи?

Слободен печат

Оваа комбинација на бои ќе биде апсолутен пролетен хит: Со нив секој стајлинг ќе изгледа скапо и префинето (ФОТО)

слободен печат

Дизајниран познатиот симбол за мир, Мик Џегер со прв самостоен албум и други настани кои ја одбележаа музиката на денешен ден…

Слободен печат