Штулиќ: Во животот сакав само фудбал и свирење, но подобро да играв бадминтон

Прашан за револуција вели дека револуцијата не е проблем, туку што повторно истите луѓе ќе излезат на површина, зашто луѓето не можеш да ги промениш.

Некогашниот фронтмен на југословенската група Азра, Бранимир Џони Штулиќ во интервју на НИН зборуваше за неговата биографија, напишана од Иван Ивачковиќ, за распадот на Југославија, Јосип Броз-Тито, актуелната ситуација во светот, но и можноста повторно да засвири.

Штулиќ ја критикуваше биографијата „Помеѓу крајностите“ која се смета за водич низ албумите на Азра. Вели дека новинарот и критичар Ивачковиќ не знае ништо за него за да може да пишува за неговиот живот.

-Јас таа книга ја немам прочитано, но знам дека има 250 страници и дваесетина фотографии, што значи дека има помалку пишани страници. Јас издадов 14 албуми, така што, речиси цела книга може да се исполни со фотографии. Не знам што тој има за мене, освен она што може да го собере од албумите и нешто да говори за тоа, вели Штулиќ.

Прочитајте и...  ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Маја Талевска Печников и нејзините вежби, ајде да вежбаме заедно! (ВИДЕО)

 

Вели дека треба да се направат нематеријали вредности кои се подобри од оние што ги имаме денеска.

Прашан за револуција вели дека револуцијата не е проблем, туку што повторно истите луѓе ќе излезат на површина, зашто луѓето не можеш да ги промениш.

Во интервјуто вели и дека му бил нуден пасош од Србија, но не го прифатил зашто не го ни побарал, а не сакал нешто да му се нуди со сила. Посочува дека не му недостасува Југославија, а од оваа перспектива смета дека подобро би било да се бавел со бадминтон. Сепак, појаснува дека во животот сакал две работи, а тоа се фудбалот и свирењето.

Прочитајте и...  Вежбајте додека сте дома: Оваа фризура ќе биде најголем хит ова лето! (ФОТО)

Штулиќ сепак вели во песните не го критикувал Тито, туку тоа биле универзални теми.

-Мене ми се допаѓаше Тито и ја сакав таа невистина и тој став. Сега, тоа е на површина, нормално. Сигурно имало стотици подруми под сето тоа. Што не значи дека баш се беше во ред, вели Штулиќ.

Прочитај повеќе

Тајландскиот крал се самоизолирал во хотел на Алпите и си направил харем со 20 жени (ФОТО)

Слободен печат

Легендарниот Раде Шербеџија се огласи со необична снимка: Прави ручек, сече кромид и наздравува

Слободен печат

Еве зошто ги поместуваме стрелките на часовникот и кога ќе престанеме тоа да го правиме

Слободен печат

Ова место го посетуваат повеќе од 10 милиони луѓе годишно: Сега е затворено на еден месец (ВИДЕО)

Слободен печат

Шишањето коса во сопствена режија стана хит, еве ги најдобрите совети, а ако нешто „зезнете“ не грижете се – ќе порасне!

Слободен печат

Ја откажаа венчавката, па раскинаа: Денеска сите се прашуваат дали Бен Афлек и натаму ја сака Џенифер Лопез?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Досега никој не знаеше како изгледаат: Кејт Мидлтон и принцот Вилијам објавија фотографии од нивните работни соби

Слободен печат

Дејвид Ковердејл во свој стил: Објави песна „Coronavirus blues“, па му испрати „важна“ порака на вирусот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Се мислите што да зготвите за ручек? Наша препорака – аргентински ќебапчиња

Слободен печат

Пеце од Суперхикс за анти-коронално расположение (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ладен туш“ за Хари и Меган Маркл: Трамп нема да и го плаќа обезбедувањето при престојот во САД!

Слободен печат

Родени се Ерик Клептон и Селин Дион, „Леб и сол“ го објавија албумот „Као какао“ и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат