Штрудла со јаболка (РЕЦЕПТ)

Состојки:

250 грама готови кори

200 грама јаболка

100 грама путер

500 грама шеќер

1 лажичка екстракт од ванила

1 лажичка цимет

200 милилитри газиран напиток по ваша желба

Подготовка:

Пред да почнете со подготовка на штрудлата, вклучете ја рерната да се загрее на 150 степени. Потоа исечкајте ги јаболката на поголеми парчиња.

Растопете го путерот и почнете со постапката на редење на корите. Ставете ја првата кора и посипете со стопен путер. Постапката повторувајте ја додека не ги потрошите корите и путерот. На крај, ставете ги јаболката во кои претходно сте додале шеќер, екстракт од ванила, цимет и газиран напиток.

Ставете ја смесата во средина, а потоа од неа формирајте штрудла.

Прочитајте и...  Ирина Шајк забележана како излегува од станот на Бредли Купер, но на неа има промена: Дали манекенката е бремена? (ФОТО)

Добиената штрудла можете да ја премачкате со маргарин, путер или со јајце.

Печете на 150 степени околу 40 минути.

Прочитај повеќе

Мислела дека ја болат бубрезите, а таа всушност се пораѓала

Слободен печат

Една од најзгодните жени во светот го покажа трудничкото стомаче (ФОТО)

Слободен печат

Има четири години, а веќе знае три јазици и е почесен член на Менса

Слободен печат

Еден од најмоќните луѓе во светот на шоубизнисот три години нема мобилен телефон

Слободен печат

Проблеми за филмската индустрија, се забранува снимањето на љубовни сцени

Слободен печат

Чоколаден капучино колач со јагоди

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сања и Ирис, дуо „Инфинитас“: Разновидноста ги прави нештата попривлечни и интересни

Јасмина Кантарџиева Димков

Имате проблем со акни на грбот? Проверете дали и вие ја правите оваа грешка

Слободен печат

Решение за проблемот со алергискиот ринитис: Направете лек против кивавица

Слободен печат

Хороскоп за 28 мај, четврток – Погледнете што велат ѕвездите за денес

Слободен печат

Виц на денот – Број

Слободен печат

Манекенката Софија Ричи ја прекина врската со поранешното момче на Кортни Кардашијан!

Слободен Печат