ШТРАЈКОВИ НА ПРОФЕСОРИТЕ ВО ХОЛАНДИЈА: Во 80 отсто од училиштата нема настава

Околу 80 проценти од основните и средните училишта во Холандија денеска не работат поради штрајк на просветните работници.

Протести на просветните работници има и во другите градови на Холандија, а во Ротердам се одржува и марш.

Штрајкот на просветните работници се одржува во исто време додека во Владата се дебатира за буџетот за образованието.

Просветните работници се одлучија на штрајк и покрај тоа што Владата на премиерот Марк Руте минатата недела постигна договор со синдикатот за дополнително инвестирање во образованието од 460 милиони евра, со цел да се вработи нов кадар, за подобрување на условите за работа и за зголемување на платите.

Прочитајте и...  Отворени плажите во Јужна Кореја, строги мерки за дезинфекција

Прочитај повеќе

Заев за изјавата дека ќе соберел „и шуто и рогато“: По два саати во кафана, се случуваат грешки

Слободен печат

Андоновиќ: Русија избра доживотен претседател и започна воени игри околу Атлантикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев ги повика ВМРО-ДПМНЕ да престанат да го омаловажуваат јазикот нарекувајќи го „северџански” и да ја поздрават преговарачката рамка

Слободен печат

Заев: Со отворањето на преговорите, почнуваме нова фаза од македонската европеизација (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 100 колумбиски војници се под истрага заради сексуална злоупотреба на деца

Слободен печат

Новозаразеното лице од Кавадарци е син на претходно заболен од Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ќучук: Во С. Македонија има 2 кампањи – За враќање на земјата каде што беше пред три години или за патот кон членство во ЕУ

Слободен печат

Тесла ја надмина Тојота и стана највреден производител на автомобили во светот

Слободен печат

Д-р Усеини: Изведено трето колекционирање на хематопоетски матични клетки од донор од нашата земја за пациент од друга земја

Слободен печат

Трамп објави фотографија на „Њујорк Тајмс“, Твитер му ја отстрани

Слободен печат

Уништен споменикот на Хајле Селасие во Лондон (ФОТО)

Слободен печат

Бајден: Онаму каде што Трамп беше кукавица, јас ќе бидам одлучен

Слободен печат