Штрајкот на просветните работници во Хрватска заврши само за наставниот персонал - Слободен печат

Штрајкот на просветните работници во Хрватска заврши само за наставниот персонал

Штрајкот на синдикатите на вработените во просветата во Хрватска, кој траеше речиси два месеца, прифатливо заврши само за наставниот персонал, но не и за т.н. помошен, како што се хигиеничари, домари, готвачи, оценуваат хрватските медиуми.

Најголемо незадоволство генерира тоа што на ненаставниот персонал нема да им бидат зголемени коефициентите за сложеност на работата, туку ќе добијат додатоци на плата.

Хрватскиот портал Индекс објави дека поради договорот вчера дошло до конфликт меѓу двата најголеми синдикати поради тоа што владината понуда била прифатена без да биде прашано членството, што е објаснето дека не сакале дополнително да ја отежнуваат ситуацијата. Индекс посочува дека со тоа, ненаставниот персонал, меѓу кои и хигиеничарките и готвачките, кои синдикатите често ги спомнуваа за време на протестите, ќе го добијат она што наставниците без размислување го одбија минатата недела.

Прочитај повеќе

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Остави Коментар

19 − two =

Прочитај повеќе

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат