Штрајкот на просветните работници во Хрватска заврши само за наставниот персонал

Штрајкот на синдикатите на вработените во просветата во Хрватска, кој траеше речиси два месеца, прифатливо заврши само за наставниот персонал, но не и за т.н. помошен, како што се хигиеничари, домари, готвачи, оценуваат хрватските медиуми.

Најголемо незадоволство генерира тоа што на ненаставниот персонал нема да им бидат зголемени коефициентите за сложеност на работата, туку ќе добијат додатоци на плата.

Хрватскиот портал Индекс објави дека поради договорот вчера дошло до конфликт меѓу двата најголеми синдикати поради тоа што владината понуда била прифатена без да биде прашано членството, што е објаснето дека не сакале дополнително да ја отежнуваат ситуацијата. Индекс посочува дека со тоа, ненаставниот персонал, меѓу кои и хигиеничарките и готвачките, кои синдикатите често ги спомнуваа за време на протестите, ќе го добијат она што наставниците без размислување го одбија минатата недела.

Прочитајте и...  Помпео се сретна со австриски бизнисмени

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат