Штрајк на вработените во „Амазон“ – компанијата е невнимателен и создава здравствен ризик за вработените

Пример беше даден со неодамнешната појава на коронавирус во објект на „Амазон” во Бад Херсфелд, во кој се заразија околу 30-40 луѓе.

Вработените во „Амазон” почнаа штрајк на шест локации во Германија, јави „Шпигел”.

Во неделата, синдикатите ги повикаа вработените во „Амазон” да излезат на штрајк в понеделник и вторник како дел од кампањата за склучување договор „Добра и здрава работа”, за безбедност и заштита на здравјето на вработените среде епидемијата.

„Ние ќе го зајакнеме нашето однесување затоа што Амазон е невнимателен и создава здравствен ризик за вработените со цел да се збогати”, рече портпаролот на синдикатот.

Пример беше даден со неодамнешната појава на коронавирус во објект на „Амазон” во Бад Херсфелд, во кој се заразија околу 30-40 луѓе. Покрај тоа, синдикатите бараат повисоки плати.

Засега нема информации за тоа колку лица се вклучени во штрајкот.

Прочитајте и...  Димковски: Консолидација на земјоделско земјиште е државна политика

Прочитај повеќе

Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

Слободен печат

Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат

СДСМ со соопштение за „бомбата“: Во очаен обид да се исценира некаков скандал заборавиле да го исечат она „марш“

Слободен печат

Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

Слободен печат

Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција