Што Владимир Путин и Ким Џонг-ун сакаат еден од друг

Американскиот политички магазин „Форин полиси“ ја следеше посетата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на Русија и неговата средба со претседателот Владимир Путин, минатата среда, во воената база Восточни, на нивната прва средба од 2019 година.

Списанието објави дека Северна Кореја бара руска помош во нејзините напори за модернизација на својата војска, која вклучува набавка на напредни борбени авиони, резервни делови, компоненти, суровини и сложени материјали и техничка помош. Од друга страна, Русија е заинтересирана за севернокорејски артилериски гранати и ракетна артилериска муниција, што се наназад компатибилни со фрлачите од советската ера што ги користат руските вооружени сили.

Списанието истакна дека и покрај нивните обиди да претстават заеднички „идеолошки“ фронт, Путин и Ким можеби не се подготвени целосно да му ги исполнат барањата еден на друг .

На пример, Северна Кореја може да бара чувствителна руска поморска нуклеарна технологија, од која Москва веројатно нема да се откаже за да може да добие нешто малку за возврат. Исто така, Русија може да бара да набави понапредни севернокорејски ракети за потенцијална употреба во Украина, но Ким можеби претпочита да ги задржи за своја национална одбрана и одвраќање.

„Форин полиси“ додава дека неодамнешниот бум во односите меѓу Ким и Путин во голема мера е поттикнат од директните стратешки интереси на двете земји. Москва може да се обиде да го преобликува глобалниот поредок во нејзина корист, но вклучувањето на Северна Кореја како партнер во таквите напори ќе има ограничена корист. За Северна Кореја, желбата за градење подлабоки врски со Русија се враќа во периодот пред пандемијата и руската инвазија на Украина.

Сериозен предизвик за американските интереси

Списанието наведува дека можноста за воспоставување поблиски односи меѓу Ким и Путин е лоша вест за САД, но не и смак на светот. Дури и ако Путин и Ким имаат некои заеднички интереси, и двајцата поединечно, сепак, ќе претставуваат сериозен предизвик за американските интереси.

Можеби ниедна последица од овој однос нема да биде толку значајна како нејзините импликации за статус кво дипломатскиот пристап кон постојаното поседување на нуклеарно оружје од Северна Кореја. Отворената и искрена поддршка на Русија за Северна Кореја, која е соочена со сегашниот режим на санкции на ОН, ќе го оневозможи она што веќе беше тешка краткорочна цел: нуклеарно разоружување.

„Форин полиси“ смета дека ова прашање треба да ги поттикне САД да го преиспитаат својот пристап кон Северна Кореја. Иако изгледите за дипломатија сега изгледаат слаби, Вашингтон треба да запомни дека истиот пристап кон управувањето со односите со големите сили во голема мера го поттикна Ким еднаш да се качи на возот за Ханој за да се сретне со поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

„Форин полиси“ заклучува дека мотивирањето на Ким да се оддалечи од Москва ќе биде тешка задача, но Вашингтон мора да биде подготвен да ги искористи сите дипломатски алатки со кои располага за да и даде на Северна Кореја подобра опција.

Преземено од „Форин полиси“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот