20.8 C
Скопје

Што треба да направат жените веднаш по сексуалниот однос

Сексот е индивидуална и многу интимна работа. Иако сите имаме различни потреби, после тој интимен чин сите жени треба да направат една работа.

Сексот е чин при кој телото поминува низ бројни промени. Иако секој од нас има различни желби и потреби, скоро секое тело реагира на многу сличен начин.

Една од овие реакции е потребата од мокрење после секс. Кај некои жени може да биде многу силно и непосредно, додека кај други жени се појавува по неколку минути. Ние во никој случај не треба да ја игнорираме оваа потреба.

Нашето тело е многу софистицирана машина чија улога е да нè заштити максимално од потенцијалните опасности што демнат во нашата околина.

Една од овие опасности лежи во бактериите. Имено, за време на сексуалниот однос, телото е изложено на бројни бактерии кои можат да се „кријат“ на места каде што воопшто не ги сакаме.

Д-р Невен Капун доктор специјалист по урологијата објаснува како воспалението на мочниот меур е директно поврзано со сексуалниот однос.

„За време на сексуалниот однос, бактериите се шират преку уретрата до мочниот меур, што кај жените може да доведе до акутно воспаление на уринарниот тракт, а со мокрење по сексуалниот однос, телото се чисто, односно го исплакнуваме уринарниот тракт од бактерии“, истакнува Капун.

Затоа, ако почувствувате силна потреба да уринирате после секс, одложете го галењето неколку минути и слушајте го вашето тело.

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар