Што секој од нас треба да знае за својата крвна група?

Во Јапонија се верува дека крвната група одредува и некои карактерни особини на личноста, па често се бара и во кратката биографија да се наведе која крвна група ја има кандидатот.

Овие факти можеби не сте ги знаеле:

Крвната група и исхраната

А: Јадете риба, бело месо и зеленчук, избегнувајте млечни производи и преработена храна.

Б: Јадете риба, јогурт, пилешко и зеленчук. Избегнувајте зачини, кафе и мешунки.

АБ: Јадете риба, јагнешко, млечни производи, зеленчук и пијте чај. Избегнувајте конзервирана храна и алкохол.

0: Јадете повеќе свежи овошје и зеленчук. Откажете се од пржената храна.

Главни карактеристики

А: Внимателност, практичност, чувствителност, желба за прифаќање

Б: Организација, тимска работа, сочувствителност, ефикасност

АБ: Флексибилност, фокуисираност, желба за соработка

Прочитајте и...  Мегзит стапува на сила на 31 март – Што по овој датум го очекува малиот Арчи?

0: Смиреност, слободоумност, рационалност

Што им пречи во одржувањето на линијата

А: Таложење масти поради лоша исхрана

Б: Преголем внес на шеќер и месо

АБ: Леб и пржена храна

0: Мрзеливост и пасивност

Одговор на стрес

А: Чести изливи на бес, анксиозност и напади на паника

Б: Пречувствителни на стрес, потребно им е долго време за да закрепнат

АБ: Добро поднесуваат стрес генерално, но некогаш пукаат под притисокот

0: Не обрнуваат внимание на стресот, наоѓаат начин да се ослободат од него

Компатибилност на крвната плазма

А: Може да прими крвна плазма од сите, но може да даде само на А

Б: Може да прими плазма од 0 и Б, а да биде донор на А и Б

Прочитајте и...  Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

АБ: Може да прими плазма од АБ и 0, а да даде на АБ и А

0: Може да добива плазма само од 0, а да донира на сите останати

Прочитај повеќе

Интервју со Зеле Липовача („Дивље јагоде“): Не ми треба некоја посебна состојба за да бидам креативен

Иван Беќковиќ

Кои се обврските на сопственикот со новиот член во домот

Слободен печат

Разговор со Елена Петреска: Не чувствувајте грижа на совест ако си одвоите време за себе

Слободен печат

Јогурт перничиња, прсти да излижеш (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Кариера, љубов и здравје: Дневен хороскоп за 22 февруари

Виц на денот: Цариник

Слободен печат

Остави Коментар

6 + 13 =

Прочитај повеќе

Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Слободен печат

Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Слободен Печат

Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело

слободен печат

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Long shot“ е урнебесна комедија која морате да ја погледнете! (ВИДЕО)

Михаило Донев

Обрнете внимание: Пет најчести грешки кога се похува месо

Слободен печат

Сопругот платил да ја убијат, а таа се појавила на сопствениот погреб

Слободен печат