Што сè страда поради расипаните заби

Иако многумина често го занемаруваат, здравјето на забите и устата може да се одрази на целото тело.

Устата е дел од телото во кое се наоѓаат многу бактерии. Тие бактерии преку крвта можат да се прошират до мозокот и да предизвикаат воспаление. Кај пациентите кои имаат вештачки срцеви залистоци, вештачки колкови или други вештачки делови во телото, бактериите од устата исто така можат да предизвикаат воспалителни процеси.

Кај луѓето кои немаат заби се јавува и проблем со квалитетот на исхраната бидејќи не можат да ја џвакаат храната, што доведува до компликации со целиот систем за варење. Поради воспаление на забите и поради продор на бактерии низ кожата можат да се појават фустули или кожни промени, па дури и опаѓање на косата во хронични воспалителни процеси, објаснил докторот Лука Лубина за 24сата.

Прочитајте и...  Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Најчести причини за лош здив:
Лоша орална хигиена
Болести на белите дробови и на желудникот
Неупотребување на конец за заби
Пиење премногу кафе
Пушење
Консумирање кромид и лук
Консумирање масна храна
Пиење алкохол

 

Прочитај повеќе

Повеќе од 1.300 жалби за настапот на Шакира и Џеј Ло на Супербол: „Ова е порнографски и срамно!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ниту Канада не ги сака Меган и Хари – Полека сите врати им се затвараат!

Слободен печат

Вечерва „Баклава“ го промовира новиот албум: Гости ќе бидат Дарко Рундек и „Суперхикс“

Слободен печат

Златна Бубамара 2020: Сашко Коцев го „избриша“ подот со РЕКЕТ, Aтиџе запеа пред публиката! (ГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски

Вознемирувачко видео: Бритни Спирс си го скрши стапалото додека танцуваше

Слободен печат

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Русковска се изнасмеа на „Златна Бубамара“- На менито на Сашко Коцев и аферата „Рекет“ (ФОТО)

Слободен печат

Јана Стојановска: Улогата на мајка ми е најинтересна улога со која сум се сретнала

Слободен печат

Хрватски научник пресмета колкави се шансите да починете од коронавирус

Слободен печат

Хороскоп за 28 февруари – Прочитајте што ве очекува овој понеделник…

Слободен печат

Виц на денот: Кавга

Слободен печат

Ексклузивни фотографии од „Златна бубамара“ – Погледнете како е вечерва во „А1 Арената“ (ФОТО)

Михаило Донев