4 C
Скопје

Што се случува со вашето тело кога ќе внесете премногу витамин Ц?

Витаминот Ц е многу важен. Покрај зајакнување на имунолошкиот систем и помагање во одбрана од сезонски настинки и грип, тој може да го намали ризикот од хронични и срцеви заболувања, висок крвен притисок, напади на гихт и поволно влијае на меморијата.

„Повисоките нивоа на витамин Ц во крвта се важни за целокупното здравје“, изјави д-р Марк Мојад за WebMD.

Со оглед на сите горенаведени придобивки, не е изненадувачки што луѓето посегнуваат по витамин Ц. Но, секогаш треба да обрнете внимание на количината затоа што исто така можете да предозирате со витамин Ц, што предизвикува одредени несакани ефекти.

Стандардната препорачана доза на додаток во исхраната на витамин Ц за возрасно лице е 65-90 милиграми на ден, со горната граница од околу 2.000 милиграми на ден.

Прочитајте и...  Клиничката болница Жан Митрев повторно носител на златниот печат од JCI

И додека земањето повеќе од тоа веројатно нема да биде штетно за вас, земањето многу поголеми дози на додатокот може да предизвика некои непријатни несакани ефекти, особено за дигестивниот тракт, вклучувајќи дијареја, гадење, повраќање, металоиди и грчеви во стомакот, тврди Клиниката Мајо. Исто така, може да предизвика главоболки или проблеми со спиењето.

Комплетна и урамнотежена исхрана обезбедува доволно витамин Ц, но секој што не обрнува внимание на тоа како јаде, дефинитивно треба да прибегне кон додатоци во исхраната, ако вашиот лекар смета дека треба.

Поврзани вести

Виц на денот: Спор

Слободен печат

ФОТО| Кејт Мос ќе ја краси насловната на јануарскиот „Вог“: Кралицата на стилот никогаш не изгледала подобро!

Слободен печат

Четири хороскопски знаци во кои се кријат вистинските пријатели за цел живот

Слободен печат

ВИДЕО: Спејко сними спот, во главна улога мисицата Анѓела Јакимовска!

Васко Спасовски

ВИДЕО| Ќе ве боли стомакот од смеење: Започнува новата сезона на „Преспав“, се врати Миле!

Васко Спасовски

На бизнисменот Метју Молдинг најважни му се вработените: Им дал подарок вреден 23,5 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар