Што се случува со нашето тело кога премногу спиеме? Овие проблеми се неминовни!

Квалитетниот сон игра важна улога во доброто здравје. Како што не треба да спиете малку, така и премногу сон може да има негативно влијание врз нашето тело.

Иако понекогаш има периоди кога губиме глава поради замор, а веруваме дека би можеле да спиеме повеќе од девет часа, тоа во никој случај не е добро решение, тврдат експертите.

Оливија Арезоло, експерт за сон и спиење, за Дејли Меил откри кои се причините зошто не треба да спиеме подолго од девет часа и како тоа влијае на нашето тело и здравје.

Замор

Ако премногу спиеме, кога ќе станеме, ќе се чувствуваме уморни.

„Ако секогаш спиеме подолго од девет часа, ќе се будиме уморни и без волја да правиме ништо. Природниот деноноќен ритам на спиење или нашиот внатрешен часовник може да бидат нарушени“, вели Оливија, додавајќи:

Прочитајте и...  Родителски трик на Кејт Мидлтон што ќе ве воодушеви: Зошто постојано го допира принцот Џорџ по главата?

„Производството на серотонин, хормонот на среќата, е ограничено. Во отсуство на светлина, телото произведува мелатонин, хормон за спиење. Кога спиеме, околу нас е темно, што доведува до чувство на замор следниот ден“.

Главоболка

Многу луѓе се соочуваат со главоболка во обид да го „надоместат“ спиењето за време на викендите.

„Ако се обидувате да ги промените моделите на спиење, веројатно ќе се обидете да го надоместите спиењето што ви недостасуваше со недели, месеци, па дури и со години, прекумерно спиење“, вели Оливија.

Таа предупредува дека тоа не треба да се прави, но препорачува да го ресетирате внатрешниот часовник.

„За време на викендите, одете во кревет околу 22 часот. На тој начин ќе се разбудите без главоболка“.

Прочитајте и...  Провокативниот албум на Мадона кој постави историски рекорди! (ФОТО)

Недостаток на концентрација

Истражувачите често откриваат дека мажите и жените кои редовно спијат околу 7 часа имаат подобри резултати во когнитивните тестови отколку оние кои редовно менуваат помеѓу премногу сон и недоволно спиење.

Лошо расположение и депресија

Расположението и депресијата се неизбежни кога премногу спиеме.

„За оние со дијагностицирана состојба, доказите сугерираат дека 40 проценти, исто така, тврдат дека имаат хиперсомнија, патолошко зголемување на бројот на часови на спиење за повеќе од 25 проценти“, објаснува Оливија.

Таа исто така објаснува дека тоа е поврзано со биохемиски промени во мозокот поврзани со хормонот на среќата – серотонин.

„Кога поминувате многу време во кревет, веројатно ќе ја намалите физичката активност, што е важно за ослободување на ендорфин, серотонин и допамин, кои го подобруваат расположението“, вели таа.

Прочитајте и...  Осум најлоши работи кои оваа есен можете да ги направите за вашето здравје!

Дебелина

„Истражувањата покажуваат дека луѓето кои спијат премногу годишно, добиваат 1,58 килограми повеќе од другите“, рече Оливија.

Тие исто така имаат 21 процент поголема шанса да бидат дебели.

Прочитај повеќе

Фаталната Саманта од „Сексот и градот“ зад себе има три пропаднати брака, а љубовта на својот живот ја најде по 60. година

Слободен печат

Разговор со Маргарита Арсова, координатор на „Синедејс“: „Филм на секое платно“ ги оживува старите заборавени кинолокации во Скопје

Јасмина Кантарџиева Димков

Водич за зимница: Стари рецепти од нашите баби за најдобри домати, пиперки и кисели краставички

Слободен Печат

Пријателките од „Пријатели“ на доделувањето на „Еми“: Цимерки сме од 1994 година!

Слободен печат

Марк Ентони изнесе непознат детаљ за Џенифер Лопез: Таа сакаше да се прикрадува и да ги прислушува своите вработени

Слободен Печат

Дали може симптомите на ковид-19 да се појават и веднаш да исчезнат?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Што кога на децата им е досадно? Еве неколку предлози

Слободен печат

Осум знаци на усните што ја откриваат здравствената состојба – од дијабетес до болести на црниот дроб

Слободен печат

Дневен хороскоп за 22 септември: Верувајте во себе и покажете им на сите дека знаете што сакате

Слободен печат

Виц на денот: Корона

Слободен печат

Избран е најдобриот филмски лик на сите времиња: Неговиот широк спектар на емоции, ги освои срцата на гледачите!

Слободен Печат

Осум најлоши работи кои оваа есен можете да ги направите за вашето здравје!

Слободен Печат