18 C
Скопје

Што се случува со нашето тело кога премногу спиеме? Овие проблеми се неминовни!

Квалитетниот сон игра важна улога во доброто здравје. Како што не треба да спиете малку, така и премногу сон може да има негативно влијание врз нашето тело.

Иако понекогаш има периоди кога губиме глава поради замор, а веруваме дека би можеле да спиеме повеќе од девет часа, тоа во никој случај не е добро решение, тврдат експертите.

Оливија Арезоло, експерт за сон и спиење, за Дејли Меил откри кои се причините зошто не треба да спиеме подолго од девет часа и како тоа влијае на нашето тело и здравје.

Замор

Ако премногу спиеме, кога ќе станеме, ќе се чувствуваме уморни.

„Ако секогаш спиеме подолго од девет часа, ќе се будиме уморни и без волја да правиме ништо. Природниот деноноќен ритам на спиење или нашиот внатрешен часовник може да бидат нарушени“, вели Оливија, додавајќи:

„Производството на серотонин, хормонот на среќата, е ограничено. Во отсуство на светлина, телото произведува мелатонин, хормон за спиење. Кога спиеме, околу нас е темно, што доведува до чувство на замор следниот ден“.

Главоболка

Многу луѓе се соочуваат со главоболка во обид да го „надоместат“ спиењето за време на викендите.

„Ако се обидувате да ги промените моделите на спиење, веројатно ќе се обидете да го надоместите спиењето што ви недостасуваше со недели, месеци, па дури и со години, прекумерно спиење“, вели Оливија.

Таа предупредува дека тоа не треба да се прави, но препорачува да го ресетирате внатрешниот часовник.

„За време на викендите, одете во кревет околу 22 часот. На тој начин ќе се разбудите без главоболка“.

Недостаток на концентрација

Истражувачите често откриваат дека мажите и жените кои редовно спијат околу 7 часа имаат подобри резултати во когнитивните тестови отколку оние кои редовно менуваат помеѓу премногу сон и недоволно спиење.

Лошо расположение и депресија

Расположението и депресијата се неизбежни кога премногу спиеме.

„За оние со дијагностицирана состојба, доказите сугерираат дека 40 проценти, исто така, тврдат дека имаат хиперсомнија, патолошко зголемување на бројот на часови на спиење за повеќе од 25 проценти“, објаснува Оливија.

Таа исто така објаснува дека тоа е поврзано со биохемиски промени во мозокот поврзани со хормонот на среќата – серотонин.

„Кога поминувате многу време во кревет, веројатно ќе ја намалите физичката активност, што е важно за ослободување на ендорфин, серотонин и допамин, кои го подобруваат расположението“, вели таа.

Дебелина

„Истражувањата покажуваат дека луѓето кои спијат премногу годишно, добиваат 1,58 килограми повеќе од другите“, рече Оливија.

Тие исто така имаат 21 процент поголема шанса да бидат дебели.

Поврзани вести

Кевин Гатри осуден на три години во затвор по сексуален напад врз негова колешка: Неговата ДНК е пронајдена на нејзината долна облека

Слободен печат

Тој го откри Бред Пит: Почина Божидар Николиќ, режисерот на култниот филм „Балкански шпион“

Слободен печат

Затворска казна бидејќи намерно кашлал кон поранешната сопруга и ја заразил со коронавирус

Слободен печат

Рок класа 2021: Тина Тарнер, Џеј Зи, „Крафтверк“, „Фу Фајтерс“ се неколкумина од новите членови на „Куќата на славните“

Слободен печат

Астролозите тврдат: Ако сакате љубов за цел живот со овие три жени ќе ви биде најтешко, речиси невозможно…

Слободен печат

„На никој децата не му пружаат толку среќа како на нас животот без деца“: Познатиот актер нема намера да стане татко, а еве и зошто…

Слободен печат

Остави Коментар