Што се случува: Меси, Суарез, Пике…немоќни и со Гранада! (ВИДЕО)

Вечерва во рамките од петтото коло во шпанската „Ла Лига“, Гранада ја шокираше Барселона со резултат 2:0 и верувале или не, фудбалерите на Диего Мартинез се наоѓаат на лидерската позиција која ја дели со Севиља и Атлетико Мадрид по 10 освоени бодови.

За Гранада ова е веќе трета победа по ред, уште во втората минута во мрежата на тер Штеген стрелаше нигерискиот интернационалец Азиз. Конечниот епилог го постави Вадиљо од пенал во 66 минута.

Во каталонскиот состав полн со ѕвезди (Суарез, де Јонг, Гризман, Ракитиќ, тер Штеген), не помага ниту враќањето на Лионел Меси после повредата, а и новата сензација на „Камп Ноу“, Ансумане Фати (16) не можеше ништо против расположените домаќини.

Прочитајте и...  Нова регионална кошаркарска лига - Србија, Грција, Македонија..!?

Во наредното коло седморангираната во генералниот пласман Барса ја очекува уште еден голем предизвик, гостувањето кај Виљареал кој пак има две победи по ред и моментно е на четвртото место.

Во претходните средби од саботната програма, Виљареал славеше над Ваљадолид (2:0), Леванте на Енис Барди само ремизираше без голови со Еибар, а истиот резултат беше и на пресметката Атлетико Мадрид-Селта Виго.

Прочитај повеќе

Георгиевски е новото десно крило на Вардар

Слободен печат

Официјално: Митревски е новиот голман на Порто

Слободен печат

Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Слободен печат

Потврдени осум трки, Ф1 сезоната ќе започне на 5 јули!

Слободен печат

Сите тестирани во ФК Вардар се негативни на Ковид-19

Слободен печат

Ново засилување од Шпанија во Еурофарм Пелистер (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Легендарниот напаѓач Бирхоф со решение за Лигата на нации

Слободен печат

Савиќевиќ импресионираше во Мадрид: Време е за уште поголеми предизвици!

Слободен печат

На денешен ден Вардар ја освои втората титула во Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона криела дека има пет заразени играчи?

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат