Што работите и колку работите? Професии кои погубно влијаат на здравјето - Слободен печат

Што работите и колку работите? Професии кои погубно влијаат на здравјето

Кога бираме професија веројатно не размислуваме на тоа како таа работа која ќе ја работиме цел живот ќе влијае на нашето здравје.

Истражувањето спроведено на Универзитетот во Калифорнија покажало кои занимања се погубни за здравјето.

Најзагрозени се градежниците кај кои поради природата на работата се јавуваат респираторни болести, најчесто азбестоза.

Кај луѓето кои стојат на работното место – келнери, касиерки, професори, фризери, се јавува артритис на стапалата, а кај оние кои работат на сменипореметување на спиењето.

Ноќните смени (чувари, доктори, медицински сестри, обезбедување) исто така не се добри за организмот. Неуредниот животен ритам доведува до пореметувања во метаболизмот, недостаток на енергија, пад на имунитетот и телото станува поподложно на болести.

Кај луѓето кои работат прекувремено (особено оние кои работат 11 часа и повеќе) постои ризик од појава на депресија.

На ова психичко пореметување се склони и луѓето што работат како негуватели. Вкупно 11 проценти од нив имале тежок облик на депресија предизвикан од фактот што се немоќни да им помогнат на лицата за кои се грижат.

Прочитај повеќе

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Остави Коментар

15 − 11 =

Прочитај повеќе

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков

Емили Ратајковски со провокативни фотографии во пар (ФОТО)

Слободен печат