Што прават 9.000 МЕРЦЕДЕСИ во германска воена база ? (ВИДЕО)

Деновиве најинтригантното прашање помеѓу новинарите во Германија кои ја следат автоиндустријата е: зошто 9.000 нови автомобили од марката Мерцедес стојат паркирани на 2,5 километри долгата авионска писта Ахлхорн на воениот аеродром во Гросенкнетен во германската Долна Саксонија?

Како што јавува радио Бремен, станува збор за 9.000 автомобили со вкупна вредност од скоро милијарда евра кои Мерцедес биле присилени да ги тргне настрана привремено. Причината зошто, не е потполно јасна, но новинарите од радио Бремен откриле дека се збори за возила произведени во американската фабрика во Алабама кои во производството не ги задоволиле стандардите на Мерцедес, па имаат по неколку сериозни недостатоци. Најмногу има СУВ модели ГЛЕ и ГЛС и купеа Ц и Е класа, како и голем број на ултралуксузни Мајбах С-класа кои стигнале во Бремен за доработка.

Прочитајте и...  Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат или корeгираат даночните пријави

Интересно е дека меѓу нив има и модели за американскиот пазар, како и тоа дека таму се сместени и модели кои веќе не се на продажба како МЛ и Р-класа, откриваат германски Билд и Олденбургиш Фолксцајтунг. Автомобилите во последните недели со камиони се носени секојдневно на бившиот воен аеродром, кој е заштитен со висока ограда и во потполност е покриен со видео надзор.

Според Аутомобилвохе, Мерцедес моменталните 40.000 нови автомобили не може да ги пушти во продажба (ГЛЕ и ГЛС) заради недостатоци воочено кај седиштата и браниците при монтажа, а се чекаат и некои од добавувачите да го зголемат нивото на квалитет на кој инсистираат од Мерцедес. Некои медиуми ги контактирале Мерцедес за образложение, но од управата јавуваат – „дека се работи за нормален процес во производството, така што такви логистички зони се сосема нормални за користење како привремени складишта“.

Прочитајте и...  Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

Прашањето е само, дали ќе им се исплатат сите накнадни доработки на 9.000 автомобили пред продажба, кога веќе стигнале во Германија или е оценето дека тие автомобили е подобро да се напуштат и остават на пистата како контролиран трошок.

Прочитај повеќе

Немало потреба од полиција, 14 бриса се земени од семејството, 200-те присутни на погребот се идентификуваат

Мирослава Бурнс

Ова се најважните намирници за развој на детскиот мозок, за концентрација, побрзо учење и подобро помнење

Слободен печат

Повеќе не е смешно, сега е болно: Тој беше најпосакуваниот маж, а денес изгледа неверојатно лошо (ФОТО)

Слободен печат

Во Чаир и Бутел најмногу новозаразени од коронавирус

МИА Агенција

Шекеринска: Избори на 5 јули

МИА Агенција

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Двајца починати и 62 новозаразени од ковид-19

МИА Агенција

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Спречете појава на вагинални инфекции – Никогаш не облекувајте се пред убаво да се избришете по туширањето

Слободен печат

Ангеловска: Ќе има измени во протоколите за кафулињата

Слободен печат

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

МИА Агенција

Македонец од Белгија сведочи: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

МИА Агенција