Што позајми Илон Маск од Русите за да им создаде моќно летало на Американците

epa08454903 SpaceX founder Elon Musk jumps in the air inside the the Vehicle Assembly Building after the manned SpaceX Falcon 9 Crew Dragon Demo-2 mission lifed off from Launch Complex 39A at the Kennedy Space Center, Florida, USA, 30 May 2020. NASA astronauts Robert Behnken and Douglas Hurley are aboard the Crew Dragon spacecraft which is scheduled to dock with the International Space Station. The launch is the first manned space flight from US soil since 2011. EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Така „СпејсИкс“ во среднорочна перспектива сака да испраќа во вселената, не само товар и астронаути, туку и туристи“, пишува весникот.

Илон Маски и неговиот „СпејсИкс“ го презедоа од Русите концептот кој предвидува раздвојување на испораката на луѓе и товар, пишува германскиот „Тагесшпигел“.
Како што се наведува во текстот, во новата американска вселенска концепција, во споредба со претходната, многу нешта се сменија: почнувајќи од материјалот до економскиот модел и модата.

„Во новата американска концепција се предвидува одвоен превоз на луѓето и материјалот. Порано во капсулата можеше да се превезуваат (и се превезуваа) и тони материјали и повеќе од 20 членови на посадата“, пишува авторот на текстот, укажувајќи дека „Русите од самиот почеток се потпираа на одвоени лансирања на вселенските товарни бродови и на бродовите со посада. Одвојувањето на испораката на луѓе и товар во Вселената, како што смета Маск, е поважно и од други причини“, пишува „Тагесшпигел“.

Така „СпејсИкс“ во среднорочна перспектива сака да испраќа во вселената, не само товар и астронаути, туку и туристи“, пишува весникот.

Ракетата СпејсИкс со двајца членови на екипажот успешно беше лансирана во Вселената во саботата. Фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

И во тоа Русите без први, зошто туристот Денис Титов го префрлија на Меѓународната вселенска станица во 2001 година“, заклучува весникот.

Вселенскиот брод „Драгон кру“ со двајца членови на посадата, Даглас Харли и Роберт Бенкен, е лансиран во саботата на ракета – носач „Фалкон 9“ од космодромот Кејп Канаверал на Флорида.

Претходниот обид за лансирање, закажан за 27 мај, е откажан непосредно пред лансирањето поради лошите временски услови. Бродот се спои со Меѓународната вселенска станица во неделата.

 

Видео на денот