Што позајми Илон Маск од Русите за да им создаде моќно летало на Американците

Така „СпејсИкс“ во среднорочна перспектива сака да испраќа во вселената, не само товар и астронаути, туку и туристи“, пишува весникот.

Илон Маски и неговиот „СпејсИкс“ го презедоа од Русите концептот кој предвидува раздвојување на испораката на луѓе и товар, пишува германскиот „Тагесшпигел“.
Како што се наведува во текстот, во новата американска вселенска концепција, во споредба со претходната, многу нешта се сменија: почнувајќи од материјалот до економскиот модел и модата.

„Во новата американска концепција се предвидува одвоен превоз на луѓето и материјалот. Порано во капсулата можеше да се превезуваат (и се превезуваа) и тони материјали и повеќе од 20 членови на посадата“, пишува авторот на текстот, укажувајќи дека „Русите од самиот почеток се потпираа на одвоени лансирања на вселенските товарни бродови и на бродовите со посада. Одвојувањето на испораката на луѓе и товар во Вселената, како што смета Маск, е поважно и од други причини“, пишува „Тагесшпигел“.

Прочитајте и...  Обвинет 31 војник за злоставување малолетнички во Колумбија

Така „СпејсИкс“ во среднорочна перспектива сака да испраќа во вселената, не само товар и астронаути, туку и туристи“, пишува весникот.

Ракетата СпејсИкс со двајца членови на екипажот успешно беше лансирана во Вселената во саботата. Фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

И во тоа Русите без први, зошто туристот Денис Титов го префрлија на Меѓународната вселенска станица во 2001 година“, заклучува весникот.

Вселенскиот брод „Драгон кру“ со двајца членови на посадата, Даглас Харли и Роберт Бенкен, е лансиран во саботата на ракета – носач „Фалкон 9“ од космодромот Кејп Канаверал на Флорида.

Претходниот обид за лансирање, закажан за 27 мај, е откажан непосредно пред лансирањето поради лошите временски услови. Бродот се спои со Меѓународната вселенска станица во неделата.

 

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат