Што открива протечениот разузнавачки документ за уривањето на малезискиот авион во Донецк?

Протече таен документ на холандската воена разузнавачка и безбедносна служба за истрагата за падот на малезискиот авион на летот МХ 17, кој е срушен во јули 2014 година.

Досега се сметаше дека голема одговорност за падот на авионот, во кој загинаа сите патници и членови на екипажот, ја има Русија, бидејќи леталото е срушено над територијата на Украина која беше под контрола на бунтовниците кои беа поддржани токму од руските власти.

Според протечениот документ, до падот на авионот МХ17 на „Малезија ерлајнс“ се случило во областа во која ракетните системи Бук (кои се руски), не биле распоредени во време на трагедијата.

Според документот, кој е испратен од холандските обвинители, авионот МХ17 бил надвор од дометот на сите идентификувани оператинвни украински и руски локации на кои биле распоредени системите 9K37M1 Buk M1, пренесува „Тасс“.

Прочитајте и...  НЕВИДЕНИ СЦЕНИ: Среде улица граѓаните оставаат пакети со храна од најтажната можна причина (ВИДЕО)

Холандскиот новинар Макс ван дер Верф рече дека неговиот главен залучок е оти Холанѓаните имале информации за „мобилните позиции на ракетниот систем Бук за време на судирот“.

– Оваа информација ја немавме видено претходно. И холандската војска заклучи дека нема информации за било какви ракетни системи Бук во близина на авионот МХ17 – наведе тој.

Вкупно се објавени четири документи, а покрај изештаите за позициите на Бук, објавен е и транспкрип од разговорот меѓу германскиот независен новинар Били Сикс и австралиски полицајци.

За време на овој разговор, Сикс споменува сведоци кои ги виделе украинските борбени авиони на денот на несреќата. Трет документ открива дека австралиските експерти, кои работеле на овој случај, анализирале слики кои се изменети.

Прочитајте и...  Службен весник за време на вонредна состојба само во електронска форма

Четвртиот документ претставува транскрипт од разговор меѓу холандски полицајци и неименуван очевидец, кој рекол дека видел два украински борбени авион пред инцидентот. Неколку минути подоцна, како што навел, слушнал гласна експлозија и забележал како паѓа патничкиот авион.

Авионот „боинг 777“ е срушен над Донецката област на 17 јули на пат од Амстердам до Куала Лумпур. Тогаш загинаа 298 патници и членови на екипажот, меѓу кои државјани на 10 земји.

Досега истрагата за падот на малезискиот авион ја водеше меѓународна комисија, на чие чело беше тим од Холандија.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат