9 C
Скопје

Што не треба да се јаде и пие кога се земаат антибиотици?

Антибиотиците се препишуваат некогаш и почесто отколку што е потребно. Кога ја земате оваа терапија, важно е да знаете дека постојат одредени намирници кои е подобро да се избегнуваат во овој период.

Бактериските инфекции се третираат со антибиотици. Сепак, бактериите можат да станат отпорни на антибиотици, а тоа се случува ако ги земате кога не ви требаат, ако дозата е преголема или ако терапијата е предолга.

Исто така, интеракцијата на антибиотиците и некои намирници може да има несакани последици.

Избегнувајте ги следниве пијалаци и храна додека земате антибиотици:

Алкохол

Алкохолот не треба да се пие со никакви лекови, бидејќи интеракцијата може да биде опасна, предупредува другите. Томас Лоешер, специјалист за инфективни и тропски болести и член на Здружението на германски интернелисти (БДИ). Алкохолот може да го зголеми или намали дејството на лековите, а лековите може да го зголемат дејството на алкохолот. Антибиотиците не се исклучок.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Паун пунџата го излуде светот, а тешко се прави: Тиктокерка откри трик за кој ќе ви бидат потребни само 15 секунди!

„Во комбинација со алкохол, антибиотикот метронидазол, кој е пропишан за воспаление на вагината и цревата, предизвикува главоболки, гадење и повраќање“, советува Лоешер.

Млеко

Млекото и другите млечни производи го нарушуваат метаболизмот на лековите, главно поради присуството на калциум.

„Калциумот ги поништува ефектите на многу лекови, особено антибиотици“, вели Урсула Селерберг од Германската комора на фармацевти (БАК).

„Некои антибактериски агенси се врзуваат за калциумот во цревата и создаваат комплексни молекули кои се толку стабилни што не можат да навлезат во цревниот ѕид во крвотокот“, советува Селерберг.

Резултатот е дека лековите не влегуваат во метаболизмот и нивната активна состојка се излачува без никаков ефект. Најчесто е кога се земаат тетрациклини и флуорохинолони. Затоа, Селерберг советува млечните производи да се избегнуваат два часа пред и по земањето антибиотици.

Прочитајте и...  Раперот Кид Кади се појави во впечатливи модни комбинации на „SNL“ со посебна причина

Минерална вода

Минералната вода, без разлика дали е газирана или не, содржи многу минерали како калциум, железо и магнезиум. Како и во случајот на калциум во млекото, минералите можат да се врзат за активните состојки на антибиотиците и да ги претворат во неефикасни. Затоа, минералната вода треба да се избегнува два часа пред и по антибиотици.

„Секогаш е побезбедна опција да се пие лекот со чаша вода од чешма“, советува Селерберг.

Овошен сок

Овошните сокови исто така треба да се избегнуваат пред да земате антибиотик.

„Тие содржат одредени ензимски инхибитори кои можат да го нарушат метаболизмот на некои лекови во цревата и црниот дроб“, советува Селерберг.

Кафе

Ефектот на стимулативни пијалаци како што се кафе, црн и зелен чај, кока-кола или енергетски пијалаци може да се засили со употребата на антибиотици, што може да резултира во побрз ритам на срцето и отежнато спиење.

Прочитајте и...  Три хороскопски знаци на кои ќе им „цвета љубовта“ оваа пролет

Поврзани вести

Затвор

Слободен печат

На денешен ден – 13 април

Слободен Печат

Животна мантра за секој хороскопски знак: Следете го срцето, но „понесете“ го и вашиот мозок со вас!

Слободен печат

Храна која треба да ја избегнувате доколку сте алергични на полен

Слободен печат

ФОТО: Грајмс се пофали со вонземјанските лузни – Девојката на Илон Маск ја покажа новата тетоважа

Слободен печат

ФОТО: Селена Гомез облиена во крв со лисици на рацете

Слободен печат

Остави Коментар