Што навистина помага при настинка?

Покачена температура, малаксаност, поспаност, болки во зглобовите, кивање, кашлање и течење на носот се едни од главните симптоми кои го обележуваат присуството на настинката.

Потребно е да се знае што треба да се консумира за да се намалат симптомите на настинката.

Мед

Чај со мед или топла вода со лимон измешана со мед го намалува кашлањето кај децата и може да помогне во ослободувањето на болките во грлото кај возрасните.

Во едно истражување, на деца од 2 години и постари со инфекции на горните дишни патишта, им биле дадени 2 лажички мед пред спиење, со што ноќното кашлање било намалено и спиењето било полесно.

Витамин Ц

Иако некои истражувања укажуваат на тоа дека витаминот Ц може да го скрати времетраењето на настинка, сепак други велат дека нема корист од него. Ниту едно поголемо истражување не покажува дека витаминот Ц покажува заштита од настинка.

Прочитајте и...  Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Истражувањата покажуваат дека земањето на витамин Ц може да помогне при настинка само ако организмот има недостаток од овој витамин.

Витаминот Ц генерално се смета за безбеден, но сепак, поголеми дози можат да предизвикаат дигетстивни проблеми како што се дијареја и гадење.

Цинк

Некои истражувања откриваат дека земањето на суплементи на цинк во првите неколку дена од настинката, може да го скрати времетраењето на болеста. Меѓутоа, бидејќи суплементите не се регулирани, не можете секогаш да бидете сигурни во тоа колку се ефикасни.

Исто така, цинкот спречува настинка кај луѓе кои го користеле во текот на 5 месеци.

Но важно е да се знае дека цинкот е токсичен доколку се консумира во високи дози.

Прочитајте и...  Дали нешто ѕирка од бикинито на Дунавка Трифуновска? (ФОТО)

Топли пијалаци

Шолја топол чај може да го олесни кивањето, кашлањето и да го одзатне носот. Топлите пијалаци помагаат и во намалувањето на секретите во градите и синусите.

Некои истражувања покажуваат дека и пилешката супа има слични ефекти.

Прочитај повеќе

Киану Ривс е бесмртен! Глумецот во центарот на смешна теорија на заговор

Слободен печат

Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители

Слободен печат

На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Јасмина Кантарџиева Димков

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат