Што напишаа скаутите на Барселона за Диего Марадона

Денеска, странските агенции и медиумите го пренесoa извештајот што Меноти го испратил во Барселона во 1978 година, откако остварил средба помеѓу Бока Јуниорс и Аргентинос Јуниорс. Марадона во тоа време имаше 17 години, а вака изгледаше извештајот што го доби Барс:

Извештај: Диего Армандо Марадона.

Оценка: Многу добар, извонреден. Брзина 9.5, Забрзување 9.5, Игра со топка 9.1, Игра без топка 9.5, Агилност 9.5, Скок 8.

Психолошки аспекти: Ментална сила 10, Отпорност на прекршоци 10, Концентрација 10, Себичност 0, Личност 10.

Општа техника: Непобедлив.

Прецизна техника: Извонреден, застрашувачки ефикасен дриблер. Силен. Храбар. Одличен удар. Одличен пас. Максимална прецизност. Беспрекорна визија. Просечна игра со глава. Добар водач. Знае да ја сочува топката.

Прочитајте и...  Вистински европски тест за Шкендија,  тетовските „црвено-црни“ сонуваат сензација против Тотенхем

Индивидуална тактика: Комплетна фудбалска интелигенција. Комплетно чувство за фудбал.

Општи заклучоци: Млад. Роден на 30 октомври 1960 година. Има неверојатна техника и дриблинг на највисоко ниво. Тој секогаш оди нормално на голот, но знае кога да се ослободи од топката и да му ја даде на соиграчот. Одлични рефлекси. Неговите кратки додавања и удари се чудо.

Прочитај повеќе

Баерн и против Севиља докажа дека е најдобар во Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓока: Горд сум на играчите, на моменти бевме и подобри од Тотенхем!

Слободен печат

Лига куп: Ливерпул броеше до седум, Сити го слави Фоден! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо: Го почувствуваме стравот од Шкендија, замените ја направија разликата!

Слободен печат

ЛЕ: Евроголот на Нафиу ja „разбуди“ Шкендија, но Тотенхем ќе игра во плеј-офот (ФОТО+ВИДЕО)

Фидан Коминовски

Ламела за предност на Тотенхем во Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЛШ: Лазаров и Нант го покорија Кил, Манасков рутински со Загреб!

Слободен печат

„Ролан Гарос“: Ѓоковиќ до финалето ги избегна Тим и Надал!

Слободен печат

Кејн на клупа, стартните 11 на Шкендија и Тотенхем (ФОТО)

Слободен печат

Девојка која навива за Рома се разбуди од кома после пораката на Тоти!

Слободен печат

Ибрахимовиќ: Ковид имаше храброст да ме предизвика, тоа е лоша идеја!

Слободен печат

Традицијата вели дека Шкендија ќе игра во плеј-офот на ЛЕ! (ВИДЕО)

Слободен печат