Што ли успеа само Облак да му одбрани на Барди! (ВИДЕО)

Малку недостасуваше македонскиот репрезентативец Барди да му донесе израмнување на својот Леванте на стадионот „Ванда Метрополитано“ во Мадрид.

Во третиот натпревар од саботната програма на најсилниот шпански фудбалски шампионат во 19. коло Атлетико Мадрид дома со 2:1 го совлада Леванте.

„Јорганџиите“ поведоа во 13. минута после една прекрасна акција, топката дојде до Трипие, а овој од „прва“ директно ја испрати во гостинскиот шеснаестник каде што најдобро се снајде Кореја за позитива од 1:0.

Само 180 секунди подоцна дојде израмнувањето, еден слободен удар изведе Кампања кој го пронајде Рожер чиј удар ги изненади домашните играчи.

А радоста на гостите траеше уште помалку, бидејќи во 18. минута Фелипе реализираше со глава во мрежата на Фернандез Абарис после асистенцијата на Ренан Лоди.

Леванте можеше повторно да израмни, една прекрасна шанса имаше македонскиот репрезентативец Енис Барди, со глава од петерецот можеше многу лесно да реализира, но чудесна одбрана имаше Облак, можеби една од неговите најдобри во својата кариера.

Прочитајте и...  Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Претходно Реал Мадрид ја оправда фаворитската улога кај Хетафе, а Валенсија пред своите навивачи беше подобра од Еибар.

Од 21.00 часот се игра градското дерби помеѓу екипите на Еспањол и Барселона.

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат