ШТО ГО РАЗБЕСНИ ПОМПЕО: Државниот секретар навредувал новинарка, користел и пцовки

Самата новинарка подоцна рече: „Тие ме одведоа во приватниот оддел на секретарот, каде тој чекаше и ми викаше долго колку што траеше и интервјуто”.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео викал, и користел навреди, на новинарката Мери Луиз Кели по интервјуто што го прекинал незадоволен од поставувањето прашања за Украина, јави Нешнел Публик Радио (НПР).

Интервјуто било договорено и спроведено во Стејт департментот.

Но, Помпео одбил да одговори на повторените прашања во врска со Украина и американскиот амбасадор во Киев, изјавувајќи дека се согласил на интервју за политиката на администрацијата за Иран. Новинарката тврди дека било договорено со неговите соработници и Украина да биде една од темите.

Во изјавата на НПР се вели дека „веднаш по прашањето за Украина, интервјуто завршило”.

Помпео станал и погледнал во Кели неколку секунди, а потоа ја напуштил собата. Неговиот соработник побарал од Кели да го придружува Помпео во неговите канцеларии во Стејт департментот, без диктафон, се вели во соопштението на НПР.

Прочитајте и...  Епидемиолози од синоќа дежураат на граничниот премин Делчево

„Помпео во собата гласно го изрази своето незадоволство од прашањето за Украина. Тој повеќе пати користеше пцовки и ја прашуваше новинарката: Мислите ли дека Американците се грижат за Украина?“

Самата новинарка подоцна рече: „Тие ме одведоа во приватниот оддел на секретарот, каде тој чекаше и ми викаше долго колку што траеше и интервјуто”.

Според неа, тој користел пцовки.

Потоа ја прашал дали може да ја најде Украина на мапа и кога одговорила – да, ги повикал своите соработници да му донесат мапа на светот без обележани земји.

„Покажав на Украина. Потоа ја отстрани мапата. Тој рече – луѓето ќе слушнат за ова, се сврте наоколу и рече дека има работа, а јас му се заблагодарив и заминав”, рече новинарката.

Прочитајте и...  Министрите на ДУИ на „башка“ прес за коронавирусот

Ниту Белата куќа, ниту Стејт департментот не одговорија на барањето за коментар на Си-ен-би-си за однесувањето на Помпео.

Прочитај повеќе

Помпео: Ја повикуваме Русија да ја заврши окупацијата на Крим

Слободен печат

Италија: Кривични пријави за сите трговци кои продаваат маски по огромни цени

МИА Агенција

Израелски ракетен дрон усмрти едно лице во Сирија

МИА Агенција

Наспроти новите случаи, смирени страстите на Балканот

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 3,1 степени регистриран во Албанија

Слободен печат

Потпретседателот на косовската влада бара укинување на таксите за српските продукти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Русија за првпат истрела „Циркон“ – хиперсонична ракета го голем домет

МИА Агенција

Шефот на СЗО: Сега не е време за страв, сега е време за преземање акции за да се спасат животи

МИА Агенција

Муниција од Втората светска војна би можела да принуди 10-годишна евакуација на цело село во Швајцарија

Слободен печат

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

МИА Агенција

ПУКОТНИЦА ВО САД: Пет лица се убиени во пиварница во Милвоки, напаѓачот се самоубил

Слободен печат

Димитров: Без Западен Балкан не може да биде возможна целосна, просперитетна и стабилна Европа

Слободен печат