Што е диета ДУКАН и КАКО ДА ЈА „ДРЖИМЕ“ многу ефикасно

„Дукан“ диетата, омилена меѓу ѕвездите, има четири фази, но лесна е за „држење„. Пробајте ја и вие.

Прва фаза

Времето на траење на првата фаза е најмалку една недела, а најмногу десет дена, и за тој период би требало да се изгубат првите 3 килограми.

Задолжителен дел на првата фаза се протеините. Пилешко месо, месо од мисирка, јајца, риба, морски плодови, соја. Количеството не им е ограничено, но во текот на денот задолжително е консумирање литар и пол вода и пешачење 20 минути. Од сокови и алкохол не е дозволено ништо, освен неконзервиран сок од домати. Не се дозволени ни тестенини, леб, ориз, грашок, грав, компир. Не се дозволени ни салати ни зеленчук, а препорачливо е да се избегнува свинското месо. Консумирањето шеќери мора да се сведе на нула, а задолжително е дневно внесување една супена лажичка овесни житарки.

Прочитајте и...  Здрава диета: Магнезиум за слабеење и да ги зајакнете коските!

Втора фаза

Втората фаза се држи сè додека не се постигне саканата тежина, а на секои три дена се слабее по половина килограм.

Втората фаза е клучна за губењето на тежина. Во текот на оваа фаза е важно: еден ден во неделата да консумирате само протеини, потоа еден ден протеини и зеленчук, па повторно еден ден само протеини итн. Накратко, секој прв ден само протеини како во првата фаза, а секој втор ден да воведувате зеленчук со протеините.

Дозволен зеленчук се брокула, спанаќ, цвекло, краставица, домат, печурки, ‘рдоква, црн домат, зелка и кромид. Забранет е зеленчукот што содржи скроб, односно компир, боранија, леќа, грашок, грав, пченка. Се препорачува пиење многу вода, консумирање две супени лажици овесни житарки и 20-минутно пешачење дневно. Дозволен е сок од домати без конзерванси.

Прочитајте и...  Со која брзина страда неактивното тело? По седум дена недвижење, мускулите ја губат формата, по две недели карлицата не е свитлива, зглобовите отекуваат

Трета фаза

Ова е период на стабилизација, кога целта треба да биде задржување на постигнатата тежина. Во оваа фаза полека се воведуваат продуктите што беа забранети во минатите две фази, а се продолжува со секојдневното консумирање на неограничено количество протеини. Сега се дозволени и јагнешкото и свинското месо, неограничени количества салата и зеленчук. Времетраењето на третата фаза е онолку денови колку што сте изгубиле килограми во првите две фази. Ако се тоа десет килограми, тогаш третата фаза треба да трае цели десет дена.

Четврта фаза

Четвртата фаза е период на одржување. Авторот на оваа диета тврди дека ако секој четврток јадете само протеини, а сите други денови во неделата јадете што сакате, нема да се здебелите.

Прочитајте и...  Анастасија Ражнатовиќ се дотера за прв пат после карантинот и ги воодушеви обожавателите со одлична жолта комбинација! (ФОТО)

Задолжителни се и понатаму овесните житарки, една лажица дневно, секој ден, како и 20-минутното пешачење.

Диетата Дукан се препорачува за сите освен за оние што имаат здравствени проблеми.

Прочитај повеќе

Херман Хесе: Парите не се ништо, моќта не е ништо, убавината не е ништо, среќата секогаш е таму каде што некој знае да сака!

Слободен печат

Испливаа на површина сите скандали, караници и тајни помеѓу Кејт Мидлтон и Меган Маркл: Што се случува кога две сосема обични девојки ќе влезат во кралското семејство?

Слободен Печат

ТикТок во центарот на шпионскиот скандал (ВИДЕО)

Слободен печат

Пред да се отворат градинките, зајакнете им го имунитетот на децата со три народни лека

Слободен печат

Необично вкусно: Бомбици од кашкавал и маслинки

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се дотера за прв пат после карантинот и ги воодушеви обожавателите со одлична жолта комбинација! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Легендата на Холивуд и вестерн филмовите не планира да се пензионира: Клинт Иствуд го прослави 90-от роденден!

Слободен Печат

Карантинска Барби – првата кукла со мустаќи и подочници

Слободен печат

Нови фотографии: Кралицата Елизабета Втора и на 94 години не се плаши да јава коњ!

Слободен печат

Не е монтажа! Бабата на Дакота Џонсон живее со 13 лавови и тигри, погледнете ги неверојатните фотографии

Слободен печат

Кралицата Ранија од Јордан е неприкосновена модна владетелка: Овие трендови ги обожава!

Слободен Печат

Со која брзина страда неактивното тело? По седум дена недвижење, мускулите ја губат формата, по две недели карлицата не е свитлива, зглобовите отекуваат

Слободен печат