Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

хбо нетфликс
Фото: Принтскрин/ИМДБ

Како и секој претходен и иден петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?“.

Викендите секогаш се резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои сигурно нема да ве остават рамнодушни.

The North Water – Серија на „HBO“

Поранешен хирург во армија се пријавува како лекар на брод на експедиција за китови на Арктикот. На бродот запознава харпун, брутален убиец чиј неморал е обликуван да одговара на суровоста на неговиот свет. Надевајќи се дека ќе избега од ужасите на своето минато, се наоѓа на несреќно патување со психопат.

Жанр: мистерија / IMDB оценка: 7.7 / Rotten tomatoes рејтинг: 94%

Promising Young Woman – Филм на „HBO“

Ништо во животот на Кеси не е како што изгледа – таа е премногу паметна, примамливо лукава и живее таен двоен живот. Сега, една неочекувана средба ќе ѝ даде шанса на Кеси да ги исправи грешките од минатото.

Жанр: трилер/комедија / IMDB оценка: 7.5/ Rotten tomatoes рејтинг: 90%

Looking For Alaska – Серија на „Netflix“

Мајлс Халтер сака да добие подлабока перспектива за животот, па затоа почнува да живее во интернат. Додека е таму, стекнува група лојални пријатели и се вљубува во Алјаска Јанг. Кога ќе се случи неочекувана трагедија, групата пријатели се обидуваат да разберат низ што поминале. Серијата е заснована на истоимениот роман на Џон Грин.

Жанр: драма / IMDB оценка: 8.1 / Rotten tomatoes рејтинг: 92%

Sweet Girl – Филм на „Netflix“

Уништениот сопруг и татко се заколнува дека ќе донесе правда за луѓето кои се одговорни за смртта на неговата сакана сопруга, додека се обидува да го заштити единствениот член на семејството што му остана, неговата ќерка.

Жанр: акција/трилер / IMDB оценка: 5.5 / Rotten tomatoes рејтинг: 21%

Видео на денот