Штипскиот Градски хор дел од поставување на Гинисов рекорд во хорско пеење

Членовите на штипскиот Градски хор ќе бидат дел од неколку стотици хорови на Балканот, што ќе учествуваат во поставување Гинисов рекорд во хорско пеење.

е очекуваат од 800 до 1.000 хористи, кои заедно ќе пеат две нумери. Тоа се „Ако умрам ил загинам” и „Ој ти пиле славе пиле” вели Ивана Ѓуриќиќ-Јанкова, диригент на Градски хор Штип

Кирил Митев член на Градскиот хор од Штип вели дека хорското пеење е специфично, па оттука на учесниците  нема да им биде лесно да се усогласат со толку многу хорови. За подготовка и вежбање ќе имаат многу малку време.

Бараме посебни подготовки затоа што  се планира сите хорови да имаме како генерална проба или тоа се вика работилница, каде ќе учествуваат сите хорови со испишани ноти, кои ќе ги испеат овие две композиции, рече Митев.

Обидот за поставување Гинисов рекорд за најброен хор, ќе биде дел од 13-то издание на Фестивалот на шлагери и староградски песни „Пеј срце”, кој се одржува во Ќустендил во Република Бугарија.

Освен што ќе бидат дел од најголемиот хор, штипјани таму ќе настапат и во две категории, односно ќе пеат и шлагери и староградски песни.

Прочитајте и...  Индија ја стигна Италија по бројот на заразени од коронавирусот

Прочитај повеќе

Помпео: Кина на одвратен начин ја злоупотребува смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Французите ја игнорираа забраната: Нови протести против полициското насилство

Слободен печат

Египет со нов план за Либија, по неуспехот на офанзивата на армијата на генерал Хафтар

Слободен печат

Нови 74 случаи на коронавирус во Србија, почина едно лице

Слободен печат

Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат

Градот Тетово има најмногу случаи на новозаболени од регионот

Слободен печат

Старец во САД бил бутнат за време на протестите, а потоа 57 полицајци дале отказ (ВИДЕО)

Слободен печат

Дебар нема новозаболени случаи, 33 лица се во самоизолација

Слободен печат

Вашингтон вечерва го очекува еден од најголемите протести

Слободен печат

Чулев: На земјата и се потребни избори, но во оној момент кога граѓаните без страв ќе излезат да гласаат

Слободен печат