23 C
Скопје

Штипскиот градоначалник во седумдневна самоизолација

Градоначалникот на Општина Штип, Сашко Николов во наредните седум денови е во самоизолација. Информацијата попладнево ја сподели на фејсбук профилот, а на кој пишува дека во петокот имал контакт со пациент, за кој подоцна се утврдило дека е позитивен на Ковид-19.

Николов е интервентен кардиолог и покрај тоа што менаџира за Општина Штип, тој работи и оперира пациенти.

-Иако во текот на лекарскиот преглед ги преземав сите заштитни мерки, сепак од денес па во следните седум дена одам во самоизолација. Засега се чуствувам одлично, немам никакви симптоми, но поради внимателност и почитување на здравствените протоколи следнава недела ќе бидам во изолација, пишува Николов на својот фејсбук профил.

Николов како градоначалник, но и како лекар апелира граѓаните да се одговорни и дисциплинирани. Посочува дека сведоци сме на нов бран од Ковид 19, затоа како што вели сите да носат маски, одржуваат дистанца, а на тој начин секој си го чува здравјето, но и на најблиските.

Поврзани вести

Сасоли на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа: Не смееме да имаме табуа

МИА Агенција

Макрон сака Европа која „одлучува побрзо и посилно”

МИА Агенција

Групата против дигитални учебници чека покана за нова средба од МОН

МИА Агенција

Инфоматеријали за Еразмус+ на Водно по повод Денот на Европа

Слободен печат

Аџилак во Мека оваа година под посебни услови

Слободен печат

Изградбата на булеварот „Босна и Херцеговина” влегува во завршна фаза

Слободен печат

Остави Коментар