Штип во функција стави два пункта за дезинфекција на возилата

 Во Штип денеска се ставени во функција два од три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во општината. Едниот е  кај влезот од Скопје кон Штип кај Републичката полиција, другиот на влезот од Струмица и Радовиш кон Штип кај училиштето „Искра”, информира градоначалникот на Штип, Благој Бочварски.

Тој истакна дека дополнително од утре ќе се работи на пункт кај влезот од Кочани кон Штип, поточно кај индустриската зона „Македонка”.

-Општина Штип ги презема сите мерки и чекори коишто се во насока на поголема заштита на граѓаните, на сите возила коишто влегуваат и доаѓаат од околните градови. Морам да напоменам дека останатиот дел од градот, постојано се дезинфицира преку ТППЕ и ЈП „Исар”. Дезинфицирани се улиците, плоштадите, јавно прометните површини и влезовите од станбените згради, вели Бочварски.

Прочитајте и...  Филипче: Огромен ризик е доколку училиштата целосно се отворат и функционираат од почетокот на септември

Тој посочи дека полицијата ќе ги контролира сите пунктови каде што возилата кои влегуваат во градот мора да поминат и ќе се изрекува казна доколку одредено возило го заобиколува овој пункт за дезинфекција.

Општина Штип искажува благодарност на три градежни компании коишто излегоа во пресрет на Општината и брзо и ефикасно ги изградија овие пунктови, а тоа се Коле Транс Инженеринг, БАУ Инженеринг и Пелагонија инженеринг

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат