Шпанскиот премиер го потврди датумот за предвремените избори - Слободен печат

Шпанскиот премиер го потврди датумот за предвремените избори

Шпанскиот премиер Педро Санчез најави дека предвремените избори ќе се одржат на 10. декември, откако не добил поддршка од другите партии за составување на влада по дводневните косултации кои кралот ги одржал со членови на партиiте.

Кралот Фелипе VI. денеска го завршил дводневниот консултации, а последниот состанок му бил со Санчез, лидерот на шпанската социјалистичка работничка партија.

По крајот на состанокот, кралот соопштил дека ниту еден кандидат не може да предложи за парламентарно гласање за влада на 21. септември, па поради тоа предвремените избори ќе се одржат на 10. ноември.

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

8 + four =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат