Шпански фудбалер барајќи државјанство дозна дека е принц, наследи остров и големо богатство

Фото: jordiamat5/instagram

Жорди Амат не е некое познато име во фудбалскиот свет и во овој момент настапува во клуб од Малензија, но сега се најде во центарот на вниманието откако и самиот дозна дека е принц.

Имено, Амат е Шпанец по потекло од Малезија, а одлуката да ги следи своите корени му го промени животот. По потеклото на неговата баба тој побара и доби индонезиско државјанство, меѓутоа во целиот процес тој дозна дека всушност е принц на еден остров во оваа земја.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jordi Amat (@jordiamat5)

Станува збор за остров по името Сиау на кој живеат 45.000 луѓе и се протега на 16.000 квадратни километри.

Освен што се здоби со титулата принц, Амат наследува и големо богатство. Неговата баба била во крвно сродство со поранешниот крал и сега поголем дел од островот е на фудбалерот.

Инаку низ кариерата Амат настапуваше и за познати клубови како Еспањол, Рајо Ваљекано, Свонси, Бетис и Еупен. Неодамна тој го запиша и своето деби за Индонезија. Барем според најавите Амат и покрај тоа што сега е принц ќе продолжи да игра фудбал.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот