Шпанија започна со масовно тестирање за покуса работна недела

Шпанската влада започна нов проект со кој ќе се тестира намалувањето на работната недела на четири дена кај малите и средни претпријатија во следните две години. Според Ројтерс, Министерството за индустрија на Шпанија соопшти дека за овие цели ќе бидат обезбедени 10 милиони евра на компаниите.

„Државата е подготвена да ги надомести компаниите за дополнителни трошоци, доколку воопшто се случат. Доколку моделот е успешен, тогаш може да се воведе низ целата држава. може да генерира продуктивност што ги компензира трошоците за плати каде платите не се намалуваат“, се наведува.

Во последниве години, неколку големи шпански компании, вклучително и телекомуникацискиот гигант Телефоника и модната група Дезигуал, го тестираа моделот на четиридневната работна недела. Сепак, неколку такви тестови се направени во индустријата, а таму каде што е тестирано, обично има намалување на платите.

„Дури и пред овој експеримент, Телефоника им понуди на своите вработени да се префрлат на четиридневна работна недела со намалена плата за 12 отсто. Друг шпански концерн, Ел Сол, објави во 2021 година дека преминувањето на четиридневна работна недела додека ја одржува истата плата ги зголеми перформансите на компанијата, продуктивноста на вработените, а воедно и задоволството на клиентите“, истакнуваат шпанските медиуми, објави порталот Кликс ба.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот