Шпанија се подготвува за топлотен бран со „извонреден интензитет“

Фото: МИА

Tемпературите во делови од јужна Шпанија оваа сабота се очекува да надминат 42 степени Целзиусови бидејќи топлотниот бран со „извонреден интензитет“ носи правливо небо и зголемен ризик од шумски пожари, пишува Гардијан.

Шпанската влада синоќа го активираше својот национален план за високи температури, откако државната метеоролошка агенција Аемет предупреди дека Шпанија се соочува со „еден од најжешките месеци во оваа земја во последниве години“.

Аемет соопшти дека голема количина топол и сув воздух дува од Африка, носејќи со себе прашина од Сахара и „исклучително високи“ дневни температури кои се помеѓу 10 и 15 Целзиусови степени над сезонскиот просек.

„За Шпанија како целина, тоа може да биде најинтензивниот мајски топлотен бран во изминатите 20 години во однос на максималните и минималните температури. Петок и сабота ќе бидат најтоплите денови генерално и, иако ќе има важен пад на температурите во недела низ западната третина од полуостровот, тоа би можело да биде најтоплиот ден во делови од источната страна на Шпанија и на Балеарскиот брег. острови“.

Видео на денот