1 C
Скопје

Шпанија пропушти можност за формирање влада, втората шанса во вторник

Привремениот шпански премиер Педро Санчез Санчез денеска освои 166 гласови, а за потребното мнозинство му требаа 176.

Привремениот шпански премиер Педро Санчез денеска ја пропушти едната од двете шанси да добие согласност од шпанскиот Парламент за формирање левичарска коалициска влада.

Санчез ќе има втора можност во вторник да добие поддршка за формирање влада на неговите социјалисти и левичарската партија „Обединети можеме”, прва коалициска влада во Шпанија по смртта на диктаторот генерал Франциско Франко во 1975 година.

Како што се очекуваше, Санчез денеска освои 166 гласови, а за потребното мнозинство му требаа 176.

Санчез доби поддршка од неговите 120 пратеници на Шпанската социјалистичка работничка партија и 35 пратеници од левичарската партија, како и неколку од помали левичарски и регионални партии.

Пратениците од трите најголеми десничарски партии и другите помали партии обезбедија 165 гласови против, додека 18 пратеници беа воздржани, а еден не гласаше.

Прочитајте и...  Битиќи и Бесими на средба со Азески во Стопанската комора на Македонија

Санчез ја предводи техничката влада помалку од една година.

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар