Шпанија од 7 јуни ги отвара границите и за Македонците кои се вакцинирани со овие вакцини

Фото: EPA-EFE/David Arquimbau Sintes

Шпанија ќе им дозволи на луѓето кои не се од земјите членки на Европска унија, а кои се вакцинирани против ковид-19, да влезат во Шпанија од 7 јуни, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез.

-Новото правило ќе се применува на вакцинираните патници без разлика која е нивната земја на потекло, рекол Санчез, пренесува агенцијата Ројтерс.

Неопходно е меѓутоа, тие да имаат сертификат кој докажува дека тие примиле вакцини кои се одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА) или Светската здравствена организација (СЗО). ЕМА засега ги има одобрено вакцините на „Фајзер“, „Астра-Зенека“, „Модерна“ и „Џонсон и Џонсон“, додека СЗО ја одобри кинеската вакцина на „Синофарм“ за итна употреба, додека руската вакцина „Спутник В“ засега не е на ниту една листа.

Санчез најави и дека од 24 мај Шпанија ќе им дозволи на туристите од земјите кои не се членки на ЕУ, а кои се сметаат дека носат мал ризик од зараза, да влезат во Шпанија без негативен ПЦР тест.

На таа листа меѓу останатите ќе бидат Велика Британија, Австралија, Нов Зеланд и Израел.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот