Шпанија ќе ги субвенционира младите со 250 евра месечно за кирија

Шпанскиот премиер Педро Санчез / Фото: Архива

Шпанската Влада планира да додели 250 евра месечно за млади луѓе со ниски приходи, со цел да им помогне да платат кирија, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез на еден настан во Севиља.

– Целта на таквиот потег е да им се помогне на младите луѓе на возраст од 18 до 35 години да станат независни и да се иселат од домовите на своите родители, истакна Санчез.

Новата помош е дел од буџетот за домување во износ од 2,25 милијарди евра.

 

Извор: МИА

Видео на денот