-3 C
Скопје

Шпанија ќе ја подели вакцинацијата на 18 групи на луѓе: Прво ќе ја добијат најстарите, а еве кога останатите

Постарите граѓани и здравствените работници во старечките домови ќе бидат првите кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот, рече денеска шпанскиот министер за здравство, Салвадор Илја, додавајќи дека ќе има 18 групи на луѓе кои по ред ќе ја добијат вакцината.

Планот на шпанската влада е да почне со вакцинацијата во јануари 2021 година, вели министерот.

– После работниците во старечките домови, следните кои ќе бидат вакцинирани се вработените во здравствените институции, а имаме 18 групи на жители кои ќе бидат вакцинирани по одреден редослед, на 13.000 места на кои ќе биде можна вакцинација, рече Илја, а пренесе Ројтерс.

Тој очекува дека ќе се вакцинира поголем дел од популацијата во првите шест месеци во 2021 година, но вакцинацијата нема да биде задолжителна со закон.

Прочитајте и...  Трагедија: Петмина загинати во пожарот во индиската фабрика за вакцини

– Целта е државата да биде подготвена да започне со вакцинација кога ќе пристигнат првите дози, додаде Илја.

Министерот за здравство изјави дека Шпанија нарачала 140 милиони дози од вакцината.

– Тој број е доволен да се вакцинираат 80 милиони луѓе, а не треба да се заборави дека имаме 47 милиони жители. Така што, некои вакцини ќе бидат дадени на посиромашните држави, нагласи Илја.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар