Шпанија има внатрешен непријател: Свирежи од трибините, лош терен….

epa09271770 Aymeric Laporte (R) of Spain and Marcus Berg of Sweden react during the UEFA EURO 2020 group E preliminary round soccer match between Spain and Sweden in Seville, Spain, 14 June 2021. EPA-EFE/Julio Munoz / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Шпанските фудбалери во првото коло на Евро 2020 имаа 80 проценти посед на топка, рекордни во историјата на ЕП 953 додавања, но и тоа не им помогна да постигнат гол против Шведска.
Ремито со „викинзите“ во Севиља ги стави во дилеми шпанските навивачи во врска со квалитетот и амбициите на „црвената фурија“. Исто така атмосферата на стадионот во Севиља беше чудна бидејќи навивачите често им свиреа на своите фудбалери, посебно на Алваро Мората.

– Не разбирам зашто му свиреа на Мората. Тој е одличен фудбалер и навивачите треба да не поддржат, тие треба да бидат со нас, да ни веруваат. Ќе им покажаме дека можеме да победуваме – порача репрезентативецот Дани Олмо.

Ситуацијата на стадионот во Севиља најдобро ја отсликува весникот „Марка“.  „Шпанија има внатрешен непријател“ е насловот во „Марка“ која истакнува дека свирежите на стадионот „Ла Картуха“ никако не им одговараат на фудбалерите.
Но, освен свирежите, селекторот Луис Енрике и фудбалерите се пожалија и на лошиот терен на стадионот.
– Се надевам дека теренот ќе биде во подобра состојба пред саботниот натпревар против Полска за да можеме полесно да го одиграме тој меч – изјави Педри.

Видео на денот