23 C
Скопје

Шпанија: Голем пожар на островот Гран Канарија

Околу 1.000 луѓе се спречени да се вратат во своите домови на шпанскиот остров Гран Канарија, откако неколку места беа евакуирани поради голем шумски пожар кои се шири кон националниот парк Тамaдаба и области популарни кај туристите, соопштија службите за итни случаи.

Пожарникарите користат авиони и хеликоптери за да се справат со пожарот на околу 30 километри од главниот град Лас Палмас, јавува „Ројтерс“.

Властите преку „Твитер“ соопштија дека пожарот претставува опасност за националниот парк на западниот дел од островот, како и за неколку градови.

Според полицијата пожарот е предизвикан од апарат за лемење. Во саботата во врска со случајот беше уапсен 55-годишен маж.

Поврзани вести

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Сасоли на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа: Не смееме да имаме табуа

МИА Агенција

Остави Коментар