23.8 C
Скопје

Шпанија ги ограничи авионските летови од Бразил и Јужна Африка

Шпанската Влада одлучи од утре па во следните две недели да ги ограничи авионските летови од Бразил и Јужноафриканската Република, земјите во кои се откриени новите, многу позаразни видови на коронавирус, јавија шпанските медиуми”.

Летовите кон Шпанија можат да ги користат само граѓаните на оваа земја и жителите што се враќаат во Шпанија, како и патниците кои одат во земји надвор од Шенген зоната,  во Шпанија можат да поминат само помалку од еден ден.

Регионот Мадрид вчера побара од владата на Шпанија да ги забрани летовите од Јужна Африка и Бразил, бидејќи новите соеви на коронавирусот што се појавија таму се многу позаразни.

Регионот на Мадрид има најмногу случаи на заразени со новата британска варијанта на коронавирусот, за која се верува дека е одговорна за значајното ширење на коронавирусот.

Поврзани вести

ВИДЕО l Масовна тепачка во украинскиот Парламент: Се скараа пратениците од владејачката и опозициската партија

Слободен печат

Саливан: Бајден и Ердоган не се договорија за руските противвоздушни ракетни системи С-400

Слободен печат

Разни соеви на ковид-19 галопирачки се шират во Африка

Слободен печат

Македонците ќе можат слободно да патуваат во Германија: Границите ќе бидат отворени за вакцинираните лица

Слободен печат

Маричиќ: Хрватска ја подджува земјава во стартот на преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат

Навални го исмеа Путин поради наводите за негово бегство од Русија додека бил во кома

Слободен печат

Остави Коментар