Шпанците тврдат дека Ѓоковиќ се подготвува за настап на УС Опен

Според шпанските медиуми, првиот тенисер на АТП ранг листата најверојатно ќе настапи на грен слем турнирот во Њујорк кој треба да започне на 31. август.

Весникот „Марка“ потсетува дека Новак Ѓоковиќ беше еден од првите тенисери кои изразија резерва кон учеството на УС Опен поради најавените рестриктивни мерки како заштита од пандемијата на коронавирусот.

Една од главните грижи на тенисерите е дека тие кои ќе учествуваат на грен слем турнирот во САД по враќањето во Европа ќе мора да поминат 14 дена во карантин и така нема да можат да играат на Мастерсите во Рим и во Мадрид кои се генерална проверка пред Ролан Гарос.

„Марка“ пишува дека доколку АТП до крајот на јули го преши овој проблем тогаш Новак Ѓоковиќ најверојатно ќе учествува на УС Опен. Неговата цел е да го одигра грен слем турнирот и да триумфира како би го намалил заостатокот зад Рожер Федерер (20) и Рафаел Надал (19) во грен слем титули бидејќи српскиот тенисер моментно е на бројката од 18. трофеи од најголемите тениски турнири.

Прочитајте и...  Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Дополнителен поттик на тврдењата на шпанскиот весник е тоа што Ѓоковиќ постојано тренира на тврда подлога, додека траеше карантинот во Европа тој тренираше во Марбеља каде има куќа со тениски терен, а сега кога е во Белград тренира на терените во Академијата Типсаревиќ кои имаат подлога идентична на таа на која се игра УС Опен.

Прочитај повеќе

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат