6 C
Скопје

Шпан: Германија во одлучувачка фаза на пандемијата на коронавирусот

Германија е во одлучувачка фаза на пандемијата на коронавирусот, изјави денеска германскиот министер за здравство Јенс Шпан.

Тој додаде дека ситуацијата е сериозна и оти ноември ќе биде тежок месец.

– Бројот на луѓе на кои им се потребни респиратори исто така значително се зголемува, рече Шпан на прес-конференција, еден ден откако Германија воведе делумно затворање за да го забави ширењето на вирусот и да се осигура здравствениот систем да не биде преоптоварен.

Извор:МИА

Прочитајте и...  Регистарот на професионални онлајн медиуми на агрегаторот Тајм

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар