1 C
Скопје

Шпан: Бројот на инфекции се намалува, но сепак сме далеку од местото каде сакаме да бидеме

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави дека и покрај видливиот ефект на мерките за спречување на коронавирусот, треба да се стори повеќе за да се задржи под постојана контрола.

– Се чини дека бројот на (инфекции) се намалува, што е добро, но сепак сме далеку од местото каде што сакаме да бидеме, изјави Шпан за телевизијата АРД.

Канцеларката Ангела Меркел и премиерите на 16-те покраини се очекува утре да разговараат за понатамошните чекори.

– Во последниве денови, бројот на новозаболени лица се намалува, како и бројот на хоспитализации во одделите за интензивна нега за пациенти со Ковид-19, рече министерот Шпан.

Министерот за финансии Олаф Шолц рече дека „заклучувањето” на државата може да биде продолжено за две недели, до средината на февруари.

Прочитајте и...  Димитриевски: Љубчо Георгиевски итно да го врати македонското државјанство и да се извини на целиот македонски народ

Се дискутира за построги барања за компаниите, да им дозволат на своите вработени да работат од дома, задолжително носење маски во одделни региони, ограничувања на јавниот превоз и воведување полициски час.

Според „Гардијан”, министерот за надворешни работи Хајко Мас предложил на вакцинираните лица да им биде дозволено да посетуваат ресторани и кина.

Другите министри се спротивставуваат на ваквите посебни права, стравувајќи дека може да предизвикаат социјално незадоволство во време кога секој нема можност да се вакцинира.

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар