Шпан: Борбата против коронавирусот е тимска игра

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави денеска дека борбата против коронавирусот е „тимска игра” во која е потребна соработка на граѓаните.

Тој укажа дека бројот на новозаразени во Германија и натаму се наоѓа на ниско ниво, но додаде дека пандемијата сè уште не поминала.

Шпан рече дека не постои сигурност дека нема да има втор бран

– Подготвени сме за можно зголемување на бројот на заразени, подобро отколку на почетокот на пандемијата, рече Шпан, додавајќи дека само минатата недела биле тестирани околу половина милион луѓе.

Тој информира дека повеќе од 15,5 милиони Германци веќе ја инсталирале апликацијата за предупредување од коронавирусот.

Шпан притоа ги предупреди Германците да бидат внимателни во однос на летниот годишен одмор.

– Пандемијата не е помината, се наоѓаме насред неа. Германците треба да останат внимателни за да не избувне втор бран во Германија. Тоа им го должиме на оние кои дадоа голем придонес – на претпријатијата, родителите и граѓаните кои мораа да се откажат од многу работи, рече германскиот министер за здравство.

Прочитајте и...  Во Кина откриле коронавирус на пакети со замрзнати морски ракчиња од Еквадор

Шпан побара од граѓаните да држат физичка дистанца и да носат маски каде што е потребно.

Минатата недела во Германија се тестирани половина милион луѓе, што е за 175.000 тестови повеќе од пред четири недели

Прочитај повеќе

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

СП.

Винската индустрија пред колапс, бара поддршка од државата

МИА Агенција

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Пендаровски му го врачува мандатот за Влада на Заев

Слободен печат

Без струја утре жителите на општините Сопиште, Бутел и Центар

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турскиот брод „Оруч Рејс” излезе од грчкиот континентален гребен, но повторно се враќа назад

Слободен печат

КСС: Инспекторите да ги засилат контролите на спроведувањето на мерките за заштита од Ковид-19

МИА Агенција

Скопјанец обвинет за непочитување на здравствените мерки при организација на фудбалски турнир

МИА Агенција

Нашата струја е најевтина, ама за нас е скапа

Фејсбук лансира платформа за американските гласачи полесно да ги следат предизборните активности

Слободен печат

Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин „Евзони“

МИА Агенција