Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

epa09060062 Tottenham players Gareth Bale (L) and Harry Kane (R) react during the English Premier League soccer match between Tottenham Hotspur and Crystal Palace in London, Britain, 07 March 2021. EPA-EFE/John Walton / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Фудбалерите на Тотенхем во 27. коло во Премиер лигата остварија убедлив триумф од 4:1 над Кристал палас.  Ова беше еден од најдобрите натпревари на Тотенхем оваа сезона и со третата победа по ред дојде на само еден бод од петопласираниот Евертон и два од четвртиот Челси.
Кристал Палас пак, по двете ремија, вечерва го доживеа 12. пораз во сезоната и со 34. бода се наоѓа на 13. позиција на табелата.
Најголемите заслуги за победата одат на сметка на тандемот Герет Бејл-Хари Кејн кои постигнаа по два гола. Резултатот го отвори Бејл во 25. минута, но Кристал Палас израмни во финишот од првиот дел со голот на Кристијан Бентеке.

Во второто полувреме доминација на фудбалерите на Тотенхем и во 49. минута, по асистенцијата на Кејн, Герет Бејл донесе ново водство за домашниот тим. Последните два гола со кои Тотенхем ја завери победата ги постигна Кејн во 52. и 76. минута.