Шолц: Велика Британија ќе има „последици“ по Брегзит

Германскиот министер за финансии Олаф Шолц изјави денеска дека неговата земја нема да страда поради Брегзит.

Германскиот министер за финансии Олаф Шолц изјави денеска дека е уверен оти неговата земја нема да страда поради Брегзит, но дека Велика Британија неизбежно ќе има „последици” по напуштањето на Европската унија.

На панел на Светскиот економски форум во Давос, Олаф Шолц рече дека финансискиот сектор на Велика Британија нема да биде толку важен за ЕУ по Брегзит како што е сега.

Велика Британија е подготвена да ја напушти ЕУ за една недела, но останува во рамките на единствениот пазар без царини и даноци во преодниот период до крајот на годината.

Шолц рече дека земја што не е во Унијата не може да ги има истите предности како земја-членка и дека тоа ќе биде важен фактор во претстојните трговски разговори меѓу ЕУ и Велика Британија, кога треба да се дефинира идниот однос на двете страни по разделбата.

Прочитајте и...  Рускоска: Груевски кукавички избега пред да се соочи со правдата за „крвавиот четврток“

– Тоа е нешто што ќе мора да биде избалансирано. Мислам дека ќе имаме решенија, но сигурно не може да има специјална конкурентна предност од тоа некој да е надвор (од ЕУ), рече Шолц.

Прочитај повеќе

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција

Шест деца позитивни на коронавирусот во Италија

Слободен печат

Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

Слободен печат

Во Иран приведени 24 лица поради ширење гласини за новиот коронавирус

МИА Агенција

Рио се тресе, ама не од коронавирусот

Слободен печат

Димитров од Чешка: Силна поддршка за земјава за почеток на пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат